strona główna                                                                                                            Powrót do Wydarzeń

IV Festiwal Piosenki
"Integracja malowana dźwiękiem"
to już wspomnienie.


W dniach 7 - 8 czerwca 2011 r. w Bochni odbył się juz po raz czwarty Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem" zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i działające przy placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kropla Dobroci".
Do 30 maja organizatorzy czekali na zgłoszenia, których w tym roku wpłynęło z całej Polski ponad 60 m. in. z Oświęcimia, Przemyśla, Jaworzna czy Lublina.  Jury pod przewodnictwem Marka Pacuły wybrało do przesłuchań konkursowych 35 wykonawców oraz 10 w nowo powstałej kategorii, która nosi nazwę "Muzyczne duety". Podczas poprzednich edycji festiwalu gościły u nas takie gwiazdy jak: Jacek Wójcicki, Zygmunt Konieczny, Maciej Zembaty, Renata Przemyk czy Ania Wyszkoni. Od początku jest z nami Marek Pacuła - dyrektor artystyczny Piwnicy pod Baranami i Marek Piekarczyk  - lider zespołu TSA, a w ubiegłym roku do stałego teamu dołączył Krzysztof Jaryczewski - były członek zespołu Oddział Zamknięty. W tym roku do jury zostali zaproszeni Monika Kuszyńska - była wokalistka zespołu Varius Manx i Tomasz Szczepanik z zespołem Pectus.

Wszyscy artyści w pierwszym dniu festiwalu - 7 czerwca 2011 r. - poprowadzili warsztaty, podczas których dzielili się swoją wiedzą muzyczną z młodymi uczestnikami festiwalu. W tym miejscu należy podkreślić, że nasz festiwal daje szansę realizować się muzycznie na równi dzieciom i młodzieży ze szkół specjalnych, integracyjnych i masowych. Zdrowi uczestnicy występują obok niepełnosprawnych, łączą ich zainteresowania i miłość do muzyki, chęć realizowania się i pragnienie bycia zauważonym. Wspólna praca nad utworem muzycznym w kategorii konkursowej "Muzyczne duety", których opiekunem był Marek Piekarczyk pokazała, że "z różnorodności powstaje jedno" i wspólny trud poniesionych podczas przygotowań zaowocował ciekawymi wykonaniami piosenek oraz zbliżył uczestników i pozwolił zawiązać się nowym znajomościom.

Młodzi uczestnicy festiwalu bardzo chętnie przysłuchiwali się radom artystów, wykorzystując je w drugim dniu festiwalu
8 czerwca podczas przesłuchań konkursowych. Nim jednak zaprezentowali oni swoje umiejętności, wcześniej oglądali wspaniały koncert Moniki Kuszyńskiej, która wystąpiła na uroczystym otwarciu festiwalu.

Zaprezentowane kreacje muzyczne podczas przesłuchań konkursowych były na wysokim poziomie i jury miało niemały problem aby wyłonić laureatów. Ostatecznie nagrodzeni zostali:

Nagrody Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla osobowości festiwalu (wydawnictwa albumowe, puzzle i dyplomy dla uczestników oraz płaskorzeźby dla nauczycieli – wszystko z autografami) w trzech kategoriach: zespół, duet i wykonawca indywidualny.  

 1. Zespół teatralny „Chochliki”  z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Oświęcimiu za piosenkę „Jan Sebastian Bach”.

 2. Duet muzyczny: Zespół Szkół w Starym Wiśniczu oraz Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni za piosenkę „Rock and roll”

 3. Paweł Szypuła z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mielcu za piosenkę „Nie chcę więcej”

 Wyróżnienia (magnetofony, wieże CD i odtwarzacze DVD):

 1. Duet muzyczny: Małgorzata Rządkowska (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mielcu) oraz Kamila Kwiecińska (II Liceum Ogólnokształcące w Bochni).Zespół „Radość” z Kupienina.

 2. Justyna Krajewska –  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przemyślu

 3. Kinga Kaszycka –  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  w Radomiu

 4. Katarzyna Bobek –  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni

 5. Zespół „Studio Piosenki” – Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci niewidomych i słabowidzących
  w Krakowie

 6. Chór „Canzonetta” – Zespół Szkół Specjalnych w Rzeszowie

 7. Aleksander Styrcz – Gimnazjum nr 2 w Bielawie

 8. Zespół „Nastolatki”  - Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie

 9. Zespół „Koralik”  - Szkoła Podstawowa w Rzeszowie

Poziom amatorskich wykonań uczestników festiwalu z roku na rok jest co raz wyższy i dostarcza wielu wzruszeń i emocji zarówno samym występującym jak i widowni, która gromkimi brawami nagradza każdy występ. Koncert laureatów odbywał się przy pełniej widowni, a to oznacza, że festiwal jest zauważony przez lokalną społeczność i budzi zainteresowanie.

Na zakończenie dwudniowej imprezy muzycznej na scenie Oratorium Św. Kingi wystąpił zespół PECTUS dając przysłowiowy "czad".

Warty podkreślenia jest fakt, iż ta dwudniowa impreza jest całkowicie darmowa i wstępy na koncerty są bezpłatne. Uczestnicy festiwalu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z noclegiem oraz wyżywieniem a dodatkowo korzystają z atrakcji jaką jest zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kopalni Soli w Bochni. Jest to możliwe jedynie dzięki licznym SPONSOROM - ludziom dobrego serca.

Zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże i może już w przyszłym roku możliwa będzie organizacja w Hali Widowiskowej... Pełni wrażeń z minionych dni z niecierpliwością oczekujemy na V Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem"... już za 12 miesięcy.

(K.S).

zobacz relację z IV Festiwalu w KRONICE - TVP Kraków

 

 

 

galeria

 

 

Przeczytaj o minionych festiwalach: