strona główna                                                                                                     

 

Andżelika Biernat i Justyna Furlepa zdobyły drugie miejsce na XII Małopolskim Konkursie Kucharsko – Cukierniczym w Krakowie. W gronie uczestników byli uczniowie Zawodowych Szkół Specjalnych z Polski, Czech i Węgier. Inspiracją kulinarnych zmagań były „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

Pracę adeptów sztuki kulinarnej oceniało Jury złożone z przedstawiciel Izby Rzemiosła, Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz dziennikarzy prasy branżowej. - Obowiązywało profesjonalne stosowanie procedur i technologii. Efekty pracy dwuosobowych drużyn przerosły najśmielsze oczekiwania zaproszonych gości, jak i oceniającego Jury. Widzowie z zachwytem degustowali i oglądali gotowe potrawy. Smak i sposób prezentacji kulinarnych prac był imponujący – mówi Mariola Kuszyńska, organizatorka konkursu i jednocześnie wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie. 

Andżelika i Justyna przygotowały „roladki na jesienne popołudnie” oraz „zakręconego łososia w śnieżnej mozarelli”  - Praca konkursowa to efekt dwumiesięcznych przygotowań. Najpierw był pomysł, później opracowanie receptury i składu menu konkursowego. Cały czas testowałyśmy dobór produktów, przypraw oraz dekoracji stołu – mówi Adrianna Ignacyk, instruktor praktycznej nauki zawodu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni.

Efekty tych prac zachwyciły Jury, które postanowiło przyznać naszym uczennicom drugie miejsce. Prezentacjom potraw i degustacji kulinarnej towarzyszył pokaz laserowy z muzyką… oczywiście Antonio Vivaldiego.

(JT)