strona główna                                                                                                                Powrót do Wydarzeń

 

Dzień Kobiet

 Niesiemy dziś kwiaty do każdego domu,
niesiemy życzenia, podziękowania...
W każdym bukiecie wyrazy
wdzięczności, szacunku, uznania.
Im, Kobietom Całego Świata,
Dziewczętom ze wszystkich stron
za Ich serca, umysły! Za trud Ich rąk...

Już od 1910 roku na całym świecie obchodzi się międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający 8 marca. Historia tego święta sięga jednak znacznie głębiej w dzieje ludzkości, ponieważ pierwowzorem były rzymskie Matronalia – obchodzone w pierwszym tygodniu marca. Wtedy mężowie obdarowywali swoje żony podarkami i spełniali ich życzenia. Współcześnie dzień ten jest świętowany nie tylko jako podziękowanie wszystkim paniom za ich codzienny trud, jest także upamiętnieniem długiej drogi kobiet do uzyskania wielu praw i przywilejów, których wcześniej nie posiadały.

         8 marca i w naszej szkole wszyscy panowie postanowili uczcić kobiece święto. O godzinie 11 wszystkie dziewczęta zostały zaproszone na występ swoich szkolnych kolegów, na którym zaprezentowano wiersze o kobietach i specjalnie dla nich. Chłopcy z przejęciem deklamowali poezję, niektórym zadrżał głos, inni zaś martwili się, czy dobrze wypadli. Na koniec, aby dopełnić świętowania, każda młoda kobietka została poczęstowana odrobiną słodkości. A wdzięczność dam za tą miłą niespodziankę najlepiej wyrażały uśmiechnięte i roześmiane buzie. Nasze podziękowania za poetycki prezent z okazji Dnia Kobiet należą się pani Beacie Łąckiej – Fijołek, która wspólnie z Tobiaszem, Patrykiem, Pawłem, Miłoszem, Mateuszem, Marcinem i Bogusiem, wybrała i przygotowała występ.

         Życzymy wszystkim Kobietkom, młodym, średnim i starszym, aby zawsze czuły się piękne, były uśmiechnięte i radosne, by gorsze dni szybko mijały i by wszystkie marzenia się spełniały.

         Chociaż 8 marca jest tylko raz w roku, to w każdy dzień możemy być mili dla swoich mam, sióstr, koleżanek. Warto o tym pamiętać!

Katarzyna Koczwara
Beata Łącka - Fijołek

galeria