strona główna

Powrót do Wydarzeń

 

„Zielona choinko, my cię lubimy,
a ty lubisz nas…” - konkurs na najdłuższy choinkowy łańcuch.

 

Już za kilkanaście dni święta, upragniony czas odpoczynku
i radosnych chwil spędzonych z najbliższymi przy dźwiękach polskich kolęd. Każdy z nas już przygotowuje się do tych niezwykłych chwil. Mama szykuje wigilijne potrawy, tata kupuje choinkę, a dzieci pięknie ją przystrajają.
A to w pięknie malowane bombki, pieczone ciasteczka, słomkowe ludziki, kolorowe światełka. Nie można zapomnieć o najważniejszym elemencie choinkowego wystroju… Jest nim oczywiście łańcuch – najpiękniejszy, najdłuższy, różnokolorowy, zrobiony z papieru, bibułek lub słomek.

            I w naszej szkole zapanowało to radosne ożywienie, związane z bożonarodzeniowymi przygotowaniami. A to wszystko za sprawą pani Doroty Frąckowiak, która 14 grudnia zorganizowała dla uczniów Szkoły przy ul. Stasiaka, konkurs na najdłuższy choinkowy łańcuch. Każda klasa wystawiła drużynę składającą się z trzech osób.
W czasie 15 minut, uczestnicy zawodów mieli wykonać z papierowych pasków łańcuch o największej długości. Rywalizacja była zacięta, pełna emocji, wspomagana kibicowaniem pozostałych uczniów. Każdy zagrzewał do walki swoją drużynę najlepiej, jak umiał. A w drużynach praca była bardzo zorganizowana, ktoś podawał paski, zaś inny smarował je klejem. Gdy wyznaczony czas zbliżał się ku końcowi, wszyscy głośno odliczali 10…9…8…..Potem odbył się pomiar długości wykonanych łańcuchów. Za jednostkę długości, pani Dorotka przyjęła długość tablicy.
Tym sposobem wygrała klasa 3 gimnazjum, której łańcuch miał aż 3,5 długości tablicy. Drugie miejsce ex equo zajęli uczniowie klas zawodowych I i II. Każda drużyna została nagrodzona słodkim upominkiem. Wszystkim uczniom gratulujemy wytrwałości i pomysłowości w technice wykonywania łańcuchów.

            Tradycja choinkowych łańcuchów sięga XVI w. Wtedy wykonywano je ze srebra. Teraz można je kupić
w prawie każdym sklepie. Najczęściej zrobione są tworzyw sztucznych w przeróżnych kolorach. Jednak najwięcej radości dostarcza ten wykonany własnoręcznie. Dlatego zachęcamy uczniów, aby  w wolne popołudnie razem
z rodzicami i rodzeństwem, wspólnie wykonali choinkowe ozdoby.

            Wszystkim nauczycielom, pracownikom Ośrodka oraz uczniom życzymy zdrowych i spokojnych świąt, błogosławieństwa od nowonarodzonego Jezusa a w Nowym Roku spełnienia marzeń, sukcesów i uśmiechu w każdy dzień.

Dorota Frąckowiak
Katarzyna Koczwara