strona główna                                                                                                            Powrót do Wydarzeń

 

W domu Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej…

 

22 marca uczniowie klasy IV – VI i II Gimnazjum razem z paniami Beatą Ząbik, Ewą Jastrzębską oraz Kasią Koczwarą, udali się na wycieczkę do domu wielkiego polskiego malarza – Jana Matejki w Krakowie, przy ul. Floriańskiej.

            Już od samego rana towarzyszyło nam wiosenne słońce i wyśmienite humory. Dodatkowych emocji dostarczyła podróż pociągiem, która dla większości uczniów była ich pierwszą taką wyprawą. Już przed wjazdem do Krakowa podziwialiśmy królową polskich rzek – Wisłę.

            Celem wycieczki była stacja Kraków Główny a następnie jedna z najbardziej znanych ulic w mieście – ulica Floriańska, gdzie mieści się dom Jana Matejki. Tuż przy wejściu znajduje się pamiątkowa tablica z podobizną wielkiego artysty, a nad nim płaskorzeźba przedstawiająca malarską paletę do farb i pędzle.

Na wycieczkę w przeszłość zabrała nas pani Sylwia, która opowiedziała nam historię życia Jana Matejki. Oprowadziła nas po komnatach, które niegdyś zamieszkiwał artysta oraz zaprezentowała jego najsłynniejsze i najpiękniejsze dzieła. Na koniec wspólnie udaliśmy się na warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim były karykatury Jana Matejki. Wszyscy uczestnicy wycieczki, nauczyciele także, wzięli udział w konkursie na najbardziej pomysłową podobiznę. Uczniowie wybierali sobie osobę, którą chcą narysować, a później wszyscy próbowali odgadnąć, kto jest bohaterem rysunku. Każdy świetnie się bawił i z pewnością na długo zapamięta tą pouczającą i ciekawą wycieczkę.

            Na koniec zrobiliśmy sobie krótki spacer na krakowski Rynek, aby podziwiać Sukiennice i Kościół Mariacki. W drogę powrotną na Dworzec Główny udaliśmy się Plantami, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć pierwsze oznaki wiosny w mieście.

 Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie. Był jednym z największych i najbardziej znanych malarzy polskich. W kręgu jego malarskich zainteresowań znajdowały się głównie sceny wojenne, do których bardzo dokładnie się przygotowywał. Wiele czasu poświęcał na studia historyczne oraz zgłębianie wiedzy na temat wyposażenia wojennego żołnierzy w różnych okresach historii Polski. Należał także do najbardziej znanych portrecistów tamtych czasów.

Do najsłynniejszych dzieł Matejki należą: Stańczyk, Kościuszko pod Racławicami, Bitwa pod Grunwaldem, Hołd Pruski. Na uwagę zasługuje także polichromia w Kościele Mariackim.

            Dzieła Matejki to przede wszystkim dzieła przesycone głębokim patriotyzmem. Odegrały one znaczącą rolę w umacnianiu świadomości narodowej i kształtowaniu postaw patriotycznych.

Katarzyna Koczwara
Beata Ząbik
Ewa Jastrzębska

 

galeria