strona główna

Powrót do Wydarzeń

 

 

„Jeszcze Polska nie zginęła,
póki my żyjemy…”

 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten jest polskim świętem państwowym. Obchodzimy je jako Święto Niepodległości.
Na czele odradzającej się Polski stanął Józef Piłsudski, który powołał rząd polski i utworzył wojsko. Cały świat uznał odrodzoną Polskę, która wyzwoliła się spod władzy trzech zaborców.

W środę 10 listopada 2010 r. w szkole przy ul. Stasiaka odbyła się akademia upamiętniająca to wydarzenie. Uroczysty apel rozpoczęto od wysłuchania Hymnu państwowego, po czym uczniowie w patriotycznych wierszach przedstawili nam drogi Polaków do niepodległości.

Święto Niepodległości to dzień, który każdemu Polakowi przypomina o patriotyzmie, poszanowaniu wolności i suwerenności Ojczyzny, za które krew przelewali nasi rodacy, oddając swoje życie, rezygnując z marzeń
i planów. W tym dniu wywieszamy biało – czerwone flagi, a w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbywają się uroczystości z udziałem władz państwowych oraz Wojska Polskiego.

            Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym ważnym historycznym  wydarzeniu, nie tylko 11 listopada, ale w każdy dzień.

            Montaż słowno - muzyczny o  Święcie Niepodległości został przygotowany przez panie Ewę Jastrzębską oraz Joannę Stano.

                                                                                                Ewa Jastrzębska