strona główna

Powrót do Wydarzeń

 

 

Tajemniczy przepis na…. „Gumisiowy sok”

           23 września 2010 roku odbyła się wycieczka do Ogrodu Doświadczeń
w Krakowie, która została zrealizowana w ramach zajęć „Poznawanie świata przez doświadczanie zjawisk w nim zachodzących”. Stanowią one cześć projektu
Wyzwalanie aktywności twórczej niepełnosprawnych uczniów – szansą na udany start w dorosłe życie”.

            Naszą wyprawę w ogromny i fascynujący świat fizyki rozpoczęliśmy od uczestnictwa w ogrodowych warsztatach zatytułowanych „Gumisiowy sok”. Wbrew pozorom, nie była to lekcja o bajkowych misiach, ale o gęstości
i sposobach jej pomiaru. Korzystając z kuchennego laboratorium, każdy uczestnik miał okazję samodzielnie dokonać pomiaru gęstości różnych płynów – słonej wody, soku z marchewki, mleka, oleju czy tez kisielu. Pani Ania, prowadząca lekcje, pokazała nam również, jak  zrobić domowy przyrząd do mierzenia gęstości, czyli areometr. Sprawdzaliśmy także, dlaczego kamyk tonie w wodzie a sosnowa szyszka po niej pływa. Na zakończenie pokazu, odkryliśmy przepis na „Gumisiowy sok” i korzystając ze zdobytej wiedzy przystąpiliśmy do własnoręcznego sporządzenia napoju. Zadanie to okazało się nie lada wyzwaniem, jednak każdemu, kto spróbował się go podjąć, udało się je dobrze wykonać. A nagrodą był pyszny i słodki sok bajkowych misiów.

            Na zwiedzanie Ogrodu oraz opowieść o wszystkich znajdujących się w nim urządzeniach, zabrała nas pani Magda. Zaprezentowała nam mnóstwo różnych ciekawych przyrządów, które swoje działanie opierają na wielu prawach fizyki. Zobaczyliśmy a także wypróbowaliśmy m.in.
      ·
    Telegraf akustyczny służący porozumiewaniu się na odległość,
      ·
    Kalejdoskop i peryskop,
      ·
    Dwie połączone ze sobą huśtawki.
     ·
     Dzwony i dzwonki, na których mogliśmy zagrać różne melodie.

W czasie spaceru po Ogrodzie, każdy dobrze się bawił, próbował pokonywać działanie siły odśrodkowej czy utrzymać równowagę oraz chętnie brał udział w zaproponowanych zabawach dydaktycznych.

            Nasza wyprawa do Ogrodu Doświadczeń była bardzo pouczającym i zaskakującym doświadczeniem. Przede wszystkim pokazała nam, że fizyka, mimo iż jest trudną nauką, może być bardzo ciekawa i zabawna. Zachęcamy zatem do wytrwałego zgłębiania wiedzy z zakresu tej dziedziny, ponieważ każdego dnia mamy do czynienia w wieloma jej prawami.

Katarzyna Koczwara

 

galeria
Ogród doświadczeń w Krakowie - wycieczka, wrzesień 2010r.