strona główna                                                                                                     Powrót do Wydarzeń                                                                                                     `

 

 

„Lasy to życie – chrońmy je”

 

Tegoroczne wrześniowe sprzątanie świata już za nami. W piątek 16 września wszystkie klasy, oddziały i zespoły funkcjonujące w naszym Ośrodku stanęły w pełnej gotowości. Zaopatrzeni w worki i foliowe rękawice już od progu szkoły wypowiedzieliśmy wojnę wszelkim porzuconym szpargałom, butelkom, pustym pudełkom itp. Solidnie posprzątaliśmy najpierw okolice naszej szkoły: skwer przed budynkiem przy ulicy Stasiaka  i ogród wokół budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Następnie wyruszyliśmy w kierunku miejskich Plant, Rynku i miejsca często odwiedzanego przez dzieci – placu Turka. Te na pierwszy rzut oka zadbane i czyste okolice pozwoliły na wypełnienie znacznej ilości worków. Szczególnie silne „oddziały” wyruszyły w rejon lasu Uzbornia. Tradycyjnie rekreacyjny lasek dostarcza bowiem – niestety – przebogatych „śmieciowych zbiorów”. Starannie oczyściliśmy teren wokół znajdującego się w lesie pomnika poległych Bochnian, przywracając godny wygląd tego miejsca pamięci. W drodze powrotnej uprzątnęliśmy okolice boiska Bocheńskiego Klubu Sportowego oraz pełną uroczych domków ulicę Gipsową. Tu także mieliśmy pełne ręce pracy.

Podsumowując:

-         dzieci z klas podstawowych zebrały w sumie 21 osiemdziesięciolitrowych worków, co daje 1680 l śmieci;

-         klasy gimnazjalne przyniosły 24 osiemdziesięciolitrowe worki, zebrały więc 1920 l śmieci;

-         młodzież z klas ponadgimnazjalnych zebrała 19 osiemdziesięciolitrowych worków, a więc 1520 l śmieci.

Nasza „zdobycz” po zaledwie kilku godzinach sprzątania to 5120 litrów śmieci!

Przy okazji przypominamy, że już od ubiegłego roku na terenie  naszej szkoły pod opieką nauczycielek Elżbiety Wolsza i Lidii Gumuły prowadzona jest zbiórka makulatury i plastikowych butelek. Zebrane surowce zostają przekazane do punktu skupu, zaś pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na zakup materiałów papierniczych i pomocy dydaktycznych.

 Agnieszka Skoczek