strona główna                                                                                                           Powrót do Wydarzeń

 

 

Bliżej gwiazd... -
wycieczka do obserwatorium astronomicznego
w Krakowie

 

1 marca osiemnastu pasjonatów astronomii i fizyki z zasadniczej szkoły zawodowej wybrało się na wycieczkę do obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obserwatorium znajduje się w Forcie Skała. Na miejscu zajęli się nami pani Alicja Konieczny i pan Tomasz Szymański.

Pan Tomasz oprowadzał nas po terenie obserwatorium pokazując olbrzymie radioteleskopy służące do obserwacji Słońca. Zobaczyliśmy też  teleskopy służące do obserwacji obiektów na niebie. Najbardziej podobał nam się ten zabytkowy, który uruchamia się ręcznie. Pomimo przejmującego zimna z zaciekawieniem słuchaliśmy szczegółowych objaśnień pana Tomasza. Byliśmy zadowoleni, gdy pozwolił nam wszystkiego dotknąć i dokładnie obejrzeć.

Druga część zajęć odbyła się w sali wykładowej. Tam, instruowani przez gospodarzy, samodzielnie wykonaliśmy spektroskopy służące do obserwacji rozszczepienia światła. Bardzo nam się podobało, chcielibyśmy jeszcze raz odwiedzić to miejsce, ale nocą, by móc pooglądać gwiazdy.

Joanna Stano