strona główna                                                                                                          

 

W Muzeum Lalek w Pilźnie

 

Dnia 6 czerwca 2013 roku odbyła się wycieczka do Pilzna, w której wzięli udział uczniowie klasy IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I,II/III Gimnazjum. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z Muzeum Lalek oraz działalnością Pracowni Artystycznej znajdującej się przy Muzeum.

            Pracownicy Placówki przygotowali dla nas całe mnóstwo atrakcji, wśród których znalazły się m.in. warsztaty zatytułowane „Jak powstaje lalka?”. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstaje ceramiczne ciało lalki i jak uszyć dla niej piękne ubranie. Uczestnicy warsztatów bardzo chętnie włączyli się do zajęć w pracowni ceramicznej. Z ogromną ciekawością przyglądali się wszystkim narzędziom, które tam się wykorzystuje. W czasie samodzielnej twórczej pracy, ich wyobraźnia nie miała granic.

            Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był spektakl światła i dźwięku na babcinym strychu pt „Jak Pory Roku wędrowały po świecie”. Przedstawienie wzbogaciły piękne utwory muzyki klasycznej, które napisał Vivaldi. Należy zaznaczyć, że wszystkim słuchającym uczniom przypadły one bardzo do gustu.

            Dzieci udały się także w odległą podróż przez wieki – do czasów, w których żyli „Chłopi” z powieści Reymonta. Zapytacie może, jak to możliwe? Nasza wyprawa do odległych wieków do zwiedzanie skansenu, który powstał na podstawie opisu wsi z powieści Reymonta. Mogliśmy tam zobaczyć drewniane chałupy, przydomowe ogródki, kolorowe rabatki kwiatowe i małe oczka wodne. Wszystko jak z bardzo dawnych lat.

            Na obiad zaprosiła nas miła pani Wiedźma, która ugościła nas i nakarmiła smakołykami w „Gospodzie u Wiedźmy”. Jak widać, czarownice wcale nie są takie złe i potrafią być miłe i towarzyskie.

            Na koniec dnia pełnego emocji, uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o polskich legendach. Ich zadaniem było odgadnięcie, z jakiej legendy pochodzi prezentowana scena. Każdy chętnie próbował swoich sił.

            Wycieczka do Pilzna na długo zostanie w naszej pamięci i chętnie będziemy do niej wracać we wspomnieniach.

 Ewa Jastrzębska