strona główna                                                                                                          

 

Odkrywamy świat techniki i motoryzacji

 

Dnia 26 listopada, uczniowie klasy IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Głównym celem wyprawy było pokazanie, że nauka to nie tylko „ przykry” obowiązek. Uczyć można się poprzez zabawę, co udowodniły interaktywne wystawy, w których uczestniczyły dzieci pod opieką p. Jerzego Jarosza i p. Beaty Łąckiej – Fijołek.

Pierwsza z nich pt. „Wokół koła” składała się z 30 stanowisk, ilustrujących różne zastosowanie koła w technice, nauce, przyrodzie, życiu codziennym. Pani przewodnik zachęcała uczestników do praktycznego działania i zabawy. Niecodzienny charakter takiej nauki, wywoływał radość i uśmiech na twarzach młodych odkrywców.

Druga ekspozycja: „Więcej światła” przybliżała naturę tego zjawiska. Dzięki prostym doświadczeniom, uczniowie dowiadywali się o podstawowych metodach przetwarzania energii elektrycznej na światło. Poznali metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach i bardziej wydajną, stosowaną w świetlówkach i diodach LED.

Równie fascynujący świat wychowankowie odkryli na wystawie pt. Z dziejów polskiej motoryzacji”.
To właśnie tam, zachwycały zwiedzających historyczne samochody i motocykle.  Polskie syreny, warszawy z Żerania, skutery i motory oraz inne pojazdy wzbudziły ogromne emocje.

Z żalem opuszczaliśmy muzeum, którego eksponaty na długo pozostaną w naszej pamięci, a rezultaty samodzielnych odkryć zaprocentują w przyszłości, nie tylko w szkole.

Beata Ł-F