strona główna                                                                                                          

 


OBRAZY NA BAŃKACH MALOWANE

 

„W mroźną Bożonarodzeniową noc skrzy się śnieg, pod rozgwieżdżonym niebem stoi mała chata otulona śniegową czapą. Wokół chatki rosną choinki, pod którymi na dzieci czekają upragnione prezenty. Koło domu widać bałwana i zagrodę ze zwierzętami. Nad wszystkim czuwają Anioły ogłaszając nadejście Pana… Jeśli dobrze się wsłuchać, z oddali niesie się cicha kolęda…”

To nie wspomnienia, to wszystko zostało namalowane przez wychowanków internatu, na choinkowych bombkach w dniu 8 grudniu 2014 roku. Poszły w ruch różne kolory farb akrylowych, brokatów, rozmaite rozmiary pędzli, szablony postaci, klej i inne profesjonalne akcesoria.
A wszystko to, dzięki cyklowi Spotkań z Ciekawymi Ludźmi i obecności wśród dzieci Pani Marii Kasperczyk, która od 20 lat jest dekoratorką bombek choinkowych. Wypieki na twarzach wychowanków, cisza i ogromne skupienie z jakim wykonywali prace i słuchali opowieści Pani Marii, to dowód, że zajęcia mogą być atrakcyjne i fascynujące. Swój dorobek  zaprezentują na internackiej choince, którą już niedługo ubiorą.

Swoją pracę Pani Maria rozpoczęła w firmie NORTHSTAR, w dziale projektowym. Po likwidacji brzeskiego zakładu rozpoczęła samodzielną działalność. Zamawiane przez tysiące osób bańki mają różne kształty: św. Jana Pawła II, Kościoła Mariackiego, Wieży Eiffela, Statuy Wolności, gwiazdy, lokomotywy, na specjalne życzenie - nagrobka oraz tradycyjne kuliste, ale różnej wielkości, które należy bardzo precyzyjnie wymalować. Niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła - miniaturowe obrazy przedstawiające ważne postacie, pejzaże, czy motywy świąteczno - zimowe.

Dowiedzieliśmy się, że w okresie przedświątecznym nasz gość wykonuje ogromne ilości bombek, każda jest inna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Jej piękne prace kupowane są nie tylko w Polsce, ale także wędrują do Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Francji, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów.

D. Gawrońska