strona główna                                                                                                          

 

Nie, Stasiu… ja nie chcę płakać…
tylko mi się tak… oczy pocą”

H. Sienkiewicz ”W pustyni i w puszczy”

 

7 IX 2014 r. w całej Polsce odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Ponad 700 miejscowości z różnych regionów całego kraju przyjęło zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej - Bronisława Komorowskiego do udziału w tym przedsięwzięciu i przygotowało oryginalne scenariusze spotkania z dziełami Henryka Sienkiewicza. Place, parki, szkoły, urzędy, biblioteki, zakłady karne, domy pomocy społecznej i rozgłośnie radiowe stały się miejscem spotkania przedstawicieli różnych środowisk lokalnej społeczności z bohaterami sienkiewiczowskich utworów. Bochnia po raz drugi włączyła się w tę akcję. W tym roku Prezydent zachęcał Polaków do lektury „Trylogii” pierwszego polskiego noblisty- Henryka Sienkiewicza.

W naszym mieście uroczystość odbyła się tym razem w amfiteatrze na Uzborni. Poprowadziła ją dyrektor II LO pani Ewa Rachwalik. W rolę sienkiewiczowskich bohaterów wcieliły się” bocheńskie osobistości” m.in.: Ks. Jan Nowakowski i wikary ks. Maciej Gorgosz z parafii św. Pawła Apostoła, dyrektor Biblioteki Publicznej Dorota Rzepka, dyrektor MDK Anna Maciuszek, dyrektor I LO Jolanta Kruk i jej zastępca Jerzy Pączek, dyrektor SP nr 5 Jerzy Sumara oraz włodarze naszego miasta i powiatu: burmistrz Stefan Kolawiński, starosta Jacek Pająk i inni.

Specjalnie dla dzieci i młodzieży przygotowano fragmenty „Krzyżaków” oraz inscenizację ostatniej sceny z powieści „W pustyni i w puszczy” przygotowaną przez grupę Najemników Bocheńskich. Dla słuchaczy zorganizowano dodatkowe atrakcje: test ze znajomości utworów Henryka Sienkiewicza i krzyżówkę. Każdy chętny, który przyszedł na Uzbornię z własną książką, mógł obić ją specjalną pieczęcią, przesłaną z kancelarii prezydenta RP. Uczennice naszej szkoły: Roksana i Klaudia uwieczniły to kulturalne wydarzenie umieszczając historyczny stempel na swoich rękach.

Podstawowe cele przedsięwzięcia jakimi były: popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości zostały osiągnięte. Dziękujemy pani dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni,  za realizację tak wspaniałego przedsięwzięcia na terenie naszego miasta. Zachęcamy wszystkich naszych wychowanków do włączenia się w tę akcję.

Beata Ząbik