strona główna                                                                                                          


 

SPOTKANIA Z KULTURĄ

 

Człowiek- tworząc kulturę i korzystając z niej -
doskonali swoje uzdolnienia, kształtuje osobowość,
rozwija się, staje się bardziej człowiekiem”
L. Dyczewski
 

Uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Kozak, Natalka Stadnik oraz Sylwia Kamieńska wzięli udział w cyklu imprez zorganizowanych na terenie miasta Krakowa ”Spotkania z kulturą”.

W ramach zaplanowanego bloku tematycznego dnia 27.10.2014 r. udaliśmy się do kina, by obejrzeć nowe przygody sympatycznej pszczółki Mai i jej przyjaciół. Bajka o ulubionych bohaterach nie tylko maluchów okazała się potężną dawką znakomitej zabawy i wyzwoliła u uczniów dużo pozytywnych emocji. Film zdecydowanie podbił serca naszych wychowanków.

Kolejnym przedsięwzięciem z zaplanowanego cyklu był wyjazd do teatru i aktywny udział w sztuce opartej na podstawie jednej z najsłynniejszych powieści dziecięcych  „Tajemniczy Ogród”. Przedstawienie w wersji musicalowej opowiadało o losach najmłodszych, którzy dzięki przyjaźni i wspólnej pracy odnaleźli sens i radość życia. Świetna obsada, piękna scenografia, tytułowy tajemniczy ogród i wielka posiadłość w połączeniu z muzyką tworzyły cudowny obrazek. Uczniowie po raz pierwszy w swoim życiu uczestniczyli w takim wydarzeniu. Byli bardzo szczęśliwi i podekscytowani wspaniałą atmosferą panująca w teatrze.

Kolejnym etapem „Spotkania z kulturą” była wizyta na Wawelu. Zamek Królewski usytuowany na pięknym wzgórzu wawelskim zauroczył nie tylko swoją potęgą ale i niespotykanym pięknem. Wizyta w siedzibie królów, w otoczeniu zabytkowych pomieszczeń pozwoliła uczniom przenieść się w historyczne czasy.

Na zakończenie naszych spotkań dnia 3.12.2014 r. odwiedziliśmy pracownię artystyczną „Armar”, w miejscowości Bębło. Uczniowie poznali tam wszystkie etapy powstawania bombek choinkowych oraz samodzielnie dekorowali szklane bańki według własnego pomysłu.

Udział w cyklu zajęć „Spotkania z kulturą” zetknął uczniów z żywą kulturą, zachęcił do aktywnego jej odbioru, zapewnił dobrą zabawę oraz integrował wychowanków, którzy ze względu na nauczanie indywidualne, spragnieni są towarzystwa rówieśników. Wszystkie zaplanowane cele przedsięwzięcia zostały pełni zrealizowane. Dziękujemy naszemu kierowcy - Panu Mariuszowi za miłą atmosferę podczas podróży.

Ewa Jastrzębska
Renata Kmiecik-Kurek
Beata Ząbik