strona główna                                                                                                          


Strzelać każdy może …

 

W dniu 6 listopada uczniowie klasy IV-VI PUZ oraz II PDP reprezentowali naszą szkołę podczas Spartakiady Strzeleckiej Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni z inicjatywy Kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Proszówkach Pana Edwarda Firka.

Bezpośrednim celem zawodów było aktywne włączenie osób niepełnosprawnych - głównie uczestników warsztatów terapii zajęciowej - do nowych form współzawodnictwa sportowego, jak również integracja środowisk osób pełno i niepełnosprawnych. Bez wątpienia, partakiada odegrała również istotną rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną pośród lokalnej społeczności, poprzez ukazanie, iż nie ma dyscyplin sportowych  zakazanych dla osób niepełnosprawnych.

Dla naszych uczniów - którzy po raz pierwszy mieli możliwość oddawania strzałów - udział w tym niecodziennym wydarzeniu,  był podłożem różnorodnych emocji. Początkowo pojawiał się lęk, niepewność, nawet chęć wycofania się z udziału w turnieju, które stopniowo ustępowały miejsca ożywieniu, zaciekawieniu, radości i fascynacji. Strzały konkursowe poprzedzone zostały dokładnym instruktażem, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak posługiwać się pneumatycznym karabinem, i co najważniejsze - jak oddać celny strzał. Po serii strzałów próbnych każdy zawodnik oddał 10 strzałów konkursowych do tarczy z odległości 10 metrów. Po podliczeniu przez organizatorów zdobytych przez naszych uczniów punktów, okazało się, że nie jesteśmy (niestety) strzelcami wyborowymi, co nie umniejszyło jednak naszego zadowolenia z udziału w strzeleckim debiucie - tym bardziej, iż podczas oficjalnego zakończenia spartakiady otrzymaliśmy dyplom, puchar, ciekawie wydaną książkę „Pan Tadeusz”, sprzęt AGD oraz worek smakowitych „kasztanków”. Pełen emocji dzień zakończyliśmy zabawą taneczną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Proszówkach.

            Serdecznie dziękujemy Organizatorom Spartakiady, Fundatorom nagród oraz Wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy, za zaproszenie do udziału i dostarczenie naszym uczniom wspaniałych i niezapomnianych przeżyć.

Elżbieta Wolsza
Elżbieta Włodek