strona główna                                                                                                          


„W BACÓWCE”
26 kwietnia 2016

 

Regionalizm podhalański w pigułce na wesoło – tak moglibyśmy najpełniej podsumować spotkanie gimnazjalistów z aktorami teatru Art Metanoia Lucyną Rutkowską oraz Leszkiem Wilkiem, które miało miejsce w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Proszówkach.

W trwającym niespełna godzinę przedstawieniu, aktorzy z humorystyczną, wręcz kabaretową kreacją przybliżyli nam codzienne życie mieszkańców podnóża Tatr. Ciekawie skonstruowana fabuła opowieści, bogata w góralską gwarę, pozwoliła nam poznać elementy kultury ludowej Podhala. Pełni ekspresji aktorzy interesująco zaznajomili nas z kuchnią regionalną Podhalan, tradycyjnym rzemiosłem i kultywowanymi zwyczajami. Nie szczędzili też licznych ciekawostek dotyczących stroju ludowego z wyjaśnieniem znaczenia poszczególnych jego elementów. Wspólny taniec i śpiew góralski stanowiły dopełnienie naszego spotkania z żywym folklorem Podhalan.

Czas naszego pobytu w Warsztacie Terapii Zajęciowej wykorzystaliśmy również na przybliżenie gimnazjalistom działalności tejże placówki. Mogliśmy przyjrzeć się codziennej pracy uczestników w różnych pracowniach terapii zajęciowej, porozmawiać z absolwentami naszej szkoły o ich planach zawodowych a także poznać zasady rekrutacji do warsztatu.

            Smacznym posiłkiem przygotowany dla nas przez uczestników WTZ zakończyliśmy sympatyczne  spotkanie z aktorami oraz gospodarzami.

***

Za syćko Wom piyknie dziękujemy!! Zycymy coby Wom się darzyło, plany syćkie ziściło. Hej!

Elżbieta Włodek