strona główna                                                                                                          „CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE”

 

Październikowe dni mieniące się złotem od słońca i jesiennych barw, zachęcają do planowania lekcji w plenerze. I tak któregoś dnia wpadliśmy na pomysł, że odwiedzimy bocheńską Zagrodę Oraczy. Wybraliśmy się tam w dwóch grupach /uczniowie klasy 2 GUZ, 3 PdP i zajęć indywidualnych/. Miejsce tak rzadko przez nas odwiedzane zaskoczyło nas pomysłowością i naturalnością. Przenieśliśmy się w czasie, dokładnie do XIII wieku. Urokliwe chaty z drewnianych bali, dachy kryte strzechą i pradawne przedmioty opowiadały o codziennym życiu naszych przodków. Oglądaliśmy warzelnię, w której wydobywano z pod ziemi solankę za pomocą studni solankowych i gotowano ją w metalowych panwiach. Odwiedzaliśmy warsztat cieśli, kowala, który w tamtych czasach pełnił też rolę stomatologa (brr!). A na koniec warsztaty z garncarstwa. Poznając tajniki tego rzemiosła ulepiliśmy sobie piękne kubeczki.

W dobie szybkiego postępu techniki, trudno jest sobie wyobrazić czasy, w których każda dziedzina życia miała źródło w przyrodzie, w tym co daje sama natura.

Elżbieta Włodek
Elżbieta Wolsza
Lidia Gumuła