strona główna                                                                                                          


W PRACOWNI MONTESSORI

 

         Od pewnego czasu uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni wzbogacili się o jeszcze jedno niezwykłe miejsce  – Pracownię Montessori.

         Sala wyposażona jest w materiał montessoriański podzielony (zgodnie z ideą Marii Montessori) na następujące grupy:

- materiał do ćwiczeń z praktycznego życia (m.in. ramki z różnymi zapięciami, chusteczki do składania, różne naczynia do przelewania wody, przesypywania materiałów sypkich, zestaw do czyszczenia obuwia, miotełki, szufelki, ściereczki)

- materiał sensoryczny (m.in. czerwone belki, brązowe schody, różowa wieża, cylindry do osadzania, kolorowe walce, ponadto tabliczki barwne, tabliczki szorstko-gładkie, puszki szmerowe, buteleczki termiczne, smakowe i zapachowe, tabliczki baryczne, cylindry naciskowe, tabliczki wagowe)

- materiał językowy (m.in. metalowe ramki z wkładami, szorstkie litery, ruchomy alfabet, przedmioty i obrazki z podpisami)

- materiał matematyczny (m.in. czerwono-niebieskie beleczki, cyfry szorstkie, wrzeciona do przeliczania)

- materiał do poznania środowiska przyrodniczego i społecznego (m.in. globusy, puzzle, komoda biologiczna, ruchomy zegar).

         Pomoce znajdujące się w pracowni są atrakcyjne dla uczniów, wykonane estetycznie z trwałych i ekologicznych materiałów. Są uporządkowane tematycznie i umieszczone w zasięgu ręki ucznia. Cały materiał jest ze sobą logicznie powiązany, stanowi pewną całość. Każda pomoc występuje tylko w jednym egzemplarzu i jest tak skonstruowana, aby umożliwić uczniom doskonalenie samokontroli.

Uczniowie bardzo chętnie przychodzą do pracowni montessoriańskiej, gdzie sami odkrywają świat. Nauczyciel w tym przypadku jest bowiem pośrednikiem pomiędzy otoczeniem i dzieckiem, wspiera je w samodzielnym  odkrywaniu rzeczywistości zgodnie z pedagogiczną dewizą „pomóż mi to zrobić samemu”.

J. Klimek-Kuta