strona główna                                                                                                          


UWIERZĘ JAK DOŚWIADCZĘ

 

Co to jest fala dźwiękowa i jak ją można wzmocnić, skąd się bierze tęcza i czy sam ją mogę wywołać, dlaczego w jednym lustrze jestem taki gruby a w innym mam nogi do samej szyi. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań z dziedziny mechaniki , akustyki oraz optyki mogliśmy poznać uczestnicząc w wycieczce do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń.

 Dzięki uprzejmości kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej, który udostępnił nam dużego busa, 22 uczniów klas gimnazjalnych, szkoły podstawowej oraz zawodowej w dniu 29 października wzięło udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.

Ogród Doświadczeń to pięknie utrzymany sensoryczny park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą uczniom prawa fizyki.

Zwiedzając – w towarzystwie bardzo miłej pani przewodnik- poszczególne ekspozycje młodzież samodzielnie wykonywała wiele bardzo ciekawych doświadczeń.

Oprócz zagadnień wymienionych na początku sprawozdania dowiedzieliśmy się także m.in. jak zbudowane są instrumenty muzyczne i od czego zależy jakie wydają dźwięki, że lustro też może nas okłamać, jak działa peryskop, co to jest złudzenie optyczne, co powoduje siła sprężystości, jak spowodować aby karuzela zmieniała szybkość swojego wirowania, jak działa wahadło Newtona, i że każdej sile towarzyszy siła skierowana przeciwnie.

Zobaczyliśmy doświadczenia, o których uczyliśmy się podczas lekcji szkolnych.

Powiązaliśmy teorię z praktyką więc pani Ewo i pani Agatko piątki z przyrody i fizyki są pewne.

A na koniec.

A na koniec było to co musi być na każdej wycieczce – MCDONALDS hurrrrrrraaaaaa.

Ponieważ pogoda dopisała –  bezchmurne niebo - a kierownik wycieczki  nastawiony był pokojowo wyjazd należy uznać za bardzo udany.

P.S. Czy wiecie, że takie piękne, długie nogi mają nauczycielki tylko w naszej szkole.

Jerzy Jarosz