strona główna                                                                                                          


"CZAS PRZETWORÓW"

        Pewnego jesiennego dnia uczniowie oddziałów klasowych 5 SPU i 3PdP pojechali do Starego Wiśnicza. Celem wycieczki była Izba Regionalna, gdzie uczniowie pod okiem pani Bernadetty Błoniarz przetwarzali w sposób tradycyjny jesienne plony pól i sadów.

      Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie poznali tajniki dawnego życia na wsi, a przede wszystkim dowiedzieli się jak wykorzystywano dary natury w przygotowaniu zimowych zapasów. Po tym ciekawym wprowadzeniu wszyscy mieliśmy okazję szatkować kapustę, przekładać do glinianej beczki, solić i ubijać, aby za kilka tygodni mogła się zakisić. Dużo radości sprawiło uczniom również nawlekanie jabłek na długą nitkę, co służyło przygotowaniu wigilijnego suszu.

Ponadto prowadząca zajęcia zaprezentowała różne narzędzia ułatwiające pracę w gospodarstwie rolnym w zamierzchłych czasach. Każdy miał okazję je wypróbować. I tak uczniowie kruszyli kolby kukurydzy, poznali zasady przędzenia na kołowrotku, a także doświadczyli mielenia zboża w żarnach.

Z tych niecodziennych zajęć wynieśliśmy recepturę na najlepszą kiszoną kapustę w okolicy, poznaliśmy jej walory smakowe i zdrowotne.

Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

J.K-K.
A.P.


galeria