strona główna                                                                                                          W OGRODZIE ZOOLOGICZNYM, CZYLI O SPOTKANIU Z PRZYRODĄ, MUZYKĄ I PLASTYKĄ.

28 września 2016 r.
 

Ogród zoologiczny to doskonałe miejsce do organizowania wycieczek dydaktycznych, bowiem w jednym miejscu integrować możemy treści kształcenia z wszystkich zajęć edukacyjnych. Dlatego też, nie przypadkowo pojechaliśmy do zoo w środę, czyli dzień, w którym realizujemy zajęcia z muzyki i plastyki. Dźwięków - jak wszyscy się domyślają nie brakowało. Począwszy od odgłosów wielkomiejskiego ruchu ulicznego, przez sygnały pojazdów uprzywilejowanych - do całego bogactwa dźwięków wydawanych przez sympatycznych mieszkańców krakowskiego zoo. Oczywiście, uczniowie doskonale poradzili sobie z naśladowaniem odgłosów, rozpoznawaniem nazw zwierząt po usłyszanym odgłosie, byli też niezmiernie wrażliwi na wszelki dźwięki dochodzące z otoczenia, nawet te, których natężenie było tak niskie, że ledwie słyszalne dla ucha ludzkiego.

            Ogród zoologiczny to również doskonałe instrumentarium do realizowania treści z plastyki.
W jednym bowiem miejscu dostępne całe abecadło plastyczne: linia, punkt, kontur, światłocień, barwy podstawowe i pochodne, ciepłe i zimne, gama barwna, faktura i kształt, kompozycja rytmiczna, przestrzeń i perspektywa.

            Oglądając naturalne okazy zwierząt wybraliśmy te, które szczególnie nam się spodobały, by po powrocie do szkolnych ławek wyrazić ich piękno wykorzystując  różne środki wyrazu plastycznego.

Elżbieta Włodek


galeria