strona główna                                                                                                          


„KTO CZYTA KSIĄŻKI, ŻYJE PODWÓJNIE" 


10 października 2017 r. Urszula Kędziora, odwiedziła lokalną Bibliotekę w Grobli. Dzień ten był okazją do spotkania się z absolwentem naszej szkoły - Jackiem Mrukotem, z którym Ula do dziś utrzymuje kontakt.

W bibliotecznych murach, otoczeni niezliczoną ilością książek miło spędzili ze sobą czas przy grach planszowych. Wspominali wspólnie spędzone lata szkolne i dzielili się teraźniejszymi wydarzeniami z ich życia.

W myśl realizowanego przez Ośrodek projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” poprosiliśmy bibliotekarkę, p. Annę Szczygieł o kilka słów na temat Publicznej Biblioteki w Grobli. Dowiedzieliśmy się, że biblioteka ma już ponad sto lat. Powstała w trudnych latach powojennych, kiedy dostęp do literatury był z różnych powodów mocno ograniczony. Początkowo biblioteka liczyła dwadzieścia siedem książek, dziś to już ponad dziesięć tysięcy. Zastanawiający jest fakt, że w dobie tak świetnie doposażonych bibliotek grono ich fanów maleje. Urszula i Jacek doceniają rolę tej wspaniałej instytucji i ich pracowników. Ula już od wielu lat systematycznie wypożycza książki, które czytają jej bliscy i nauczyciele. Obecnie przeżywa przygodę wraz z Pestką, Ulą, Julkiem, Marianem i tajemniczym Zenkiem, którą kreśli przed nią Irena Jurgielewicz w powieści „Ten obcy”. Historia jest o tyle ciekawa, że losy czwórki przyjaciół i wędrującego chłopaka oparte są na autentycznych wydarzeniach.

Lidia Gumuła


galeria