strona główna                                                                                                          

LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE... Andrzejki 2018

Wszyscy znamy przekłady i zwyczaje związane z celebrą wieczornicy św. Andrzeja. Nie są one nikomu dziwne oraz nieznane. Rok rocznie jak Polska długa i szeroka, zarówno dorośli jak i dzieci spotykają się w ten magiczny wieczór, by uchylić rąbek tajemniczej i skrywanej przyszłości. I my społeczność internatu postanowiliśmy tradycyjnie jak w latach poprzednich uczcić to święto staropolskim zwyczajem. Przygotowywaliśmy się od kilku dni. W kuchni pieczone były ciasta, świetlica przyozdabiana, wróżby przygotowane czekały by mówić i wieszczyć o przyszłości. Oczywiście my również przygotowaliśmy się do tej zabawy.

              Wszyscy chętni i uśmiechnięci 29 listopada zebraliśmy się w internackiej świetlicy gdzie wychowawcy czekali na nas z wróżbami i za ich pośrednictwem przemawiały do nas karty. W magicznym sercu odkryliśmy imię swej przyszłej połowy, w zaczarowany sposób poznaliśmy przeznaczony nam „stan” małżeński, kapłański i staropańskienki/kawlerski. Wróżb było więcej, a wszystkie w atmosferze zabawy i radości, bo przecież to wieczór andrzejkowy. Przeplatając wróżby tańcem, cały czas bawiliśmy się w takt i rytm obecnych hitów weselnych i dyskotekowych.

                Czas szybko mijał, a my rozbawieni i ucieszeni dotarliśmy do końca naszej, wspólnej zabawy. Oczywiście harce na parkiecie się skończyły, jednak jeszcze przez długie chwile analizowaliśmy wróżby i rozmyślaliśmy chichocząc, czy wszystko się spełni. Ciekawe, w którym roku

M.Ś.


galeria