strona główna                                                                                                          

W Bochni powstanie ogród sensoryczny

Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym powstanie ogród sensoryczny czyli specjalnie zaprojektowany kompleks zieleni, który w sposób zintensyfikowany będzie oddziaływał na zmysły pozawzrokowe. To pierwsza tego typu inicjatywa w Bochni.

- Ogród to dla osób niepełnosprawnych znakomita forma terapii i edukacji. Korzystać z niego będą mogli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także uczestnicy warsztatów Terapii Zajęciowej, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej… i mieszkańcy. To będzie miejsce, gdzie można zregenerować swoje siły, osłabione przez wszechobecny pęd cywilizacyjny. Oczywiście będzie to wzorowane na ogrodzie w Muszynie, natomiast skala, ze względu na ograniczone środki finansowe będzie niewspółmiernie mniejsza  – mówi inicjatorka projektu, Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni. 

Warto dodać, że ważnym elementem edukacji uczniów w Szkole Przysposabiającej do Pracy jest ogrodnictwo, więc projekt znakomicie wpisuje się w podstawę programową kształcenia specjalnego na ponadpodstawowym etapie edukacyjnym – To będzie, mówiąc w przenośni, taki poligon szkoleniowy dla naszych uczniów. Utrzymanie zieleni wymaga wiele cierpliwości, pasji i zaangażowania. Jestem przekonana, że nasi uczniowie sprostają temu zadaniu – dodaje pedagog szkolny, Jolanta Kwaśniowska.

Powstanie ogrodu jest możliwe dzięki zwycięstwu w projekcie sieci sklepów TESCO – głosować można było do 17 lutego. Wystarczyło zrobić zakupy, a otrzymany wraz z paragonem bezpłatny żeton wrzucić do kosza z napisem "Ogród naszą pasją" - projekt Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”, które wspiera działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.

Jak można przeczytać na stronie organizatora konkursu – oprócz bocheńskiej sieci TESCO (ul. Partyzantów 2 w Bochni) głosowanie odbywało się także w Kłaju i Niepołomicach. 

To nie pierwsza inicjatywa Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni, która wykracza poza działalność edukacyjna i rewalidacyjną. W maju ubiegłego roku w Ośrodku otwarto grotę solną. Powstała też kawiarnia, którą w ramach zajęć z przysposobienia do pracy prowadzą uczniowie z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym.

 

Na zdjęciach poniżej: Ogród sensoryczny w Muszynie