strona główna                                                                                                          


HYMN I PIOSENKA DLA NIEPODLEGŁEJ


9 listopada
nasza szkoła rozkwitła biało-czerwono. W przededniu nadchodzącego święta 100-lecia odzyskania Niepodległości, dzieci i młodzież uczące się w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego postanowiły włączyć się w bocheńską akcję „Śpiewamy hymn o 11.11”. Przez cały tydzień we wszystkich klasach omawialiśmy symbole narodowe, uczyliśmy się kolejnych zwrotek hymnu i przygotowywaliśmy własne flagi i wizerunki orła białego. W piątek młodsze klasy wspólnie zgromadziły się przed dużym ekranem i obejrzały specjalnie przygotowaną prezentację, w bajkowy sposób przybliżającą genezę i historię polskich symboli.

Następnie, tuż przed godz. 11 na szkolnej świetlicy zebrali się uczniowie wszystkich klas. Przynieśli ze sobą przygotowane własnoręcznie flagi i kokardy narodowe. W szybkim quizie dzieci podsumowały zdobytą już wiedzę, opisały godło i flagę polską, a także powtórzyły słowa hymnu państwowego. Okazało się, że umiemy wszystkie cztery zwrotki!

Punktualnie o 11.11 w szkole zabrzmiał pięknie wyśpiewany hymn państwowy.

Po jego zakończeniu i komendzie „Spocznij!”  zebrani usiedli, by wspólnie zaśpiewać jeszcze znane i lubiane pieśni patriotyczne – „Wojenko, wojenko..”, „Przybyli ułani pod okienko”, „My, pierwsza Brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż” – i inne pieśni długo jeszcze wypełniały szkolną świetlicę, wsparte szelestem biało-czerwonych chorągiewek. Prawdziwym hitem okazała się jednak piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem” – a słowa refrenu:
„Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty” – z pewnością będziemy powtarzać jeszcze wielokrotnie.

wychowawcy


galeria