strona główna                                                                                                          


POLSKO-INDONEZYJSKIE
WARSZTATY KU
LINARNE

 

W środę 6 marca w szkole przy ul. Stasiaka 1A odbyły się wyjątkowe warsztaty kulinarne. Uczniowie z klas zawodowej i branżowej o profilu kucharz zaprosili na zajęcia zaprzyjaźnione już z nami studentki z Indonezji, które gościły w naszym mieście w ramach praktyk.

Na tych szczególnych warsztatach odbyło się wspólne przygotowywanie potraw.

Studentki z dalekiej Indonezji przybliżyły nam tajniki tamtejszej kuchni, odkryliśmy nowe smakowe połączenia. Nasi „kucharze” zaprezentowali natomiast typowe dania tradycyjnej kuchni polskiej. Ta wymiana doświadczeń kulinarnych zaowocowała sporządzeniem smacznych potraw.

Na koniec wszyscy mogliśmy skosztować wszystkie przygotowane specjały.

Uczniowie zajadali się charakterystyczną potrawą kuchni indonezyjskiej, jaką był ryż z warzywami orientalnymi. Nasze kubki smakowe poznały niezwykle aromatyczne tamtejsze przyprawy.

Przekonaliśmy się, że kuchnia indonezyjska może być też bardzo pikantna, ponieważ używa się w niej papryczek chilli i innych ostrych przypraw.

Uczniowie zaserwowali jedną z typowych polskich zup – kapuśniak z ziemniakami,

a na deser pyszne ciasto biszkoptowe. Propozycje te przypadły do gustu naszym gościom. Przekonaliśmy się, że zarówno nasza rodzima kuchnia jak i indonezyjska może być bardzo smaczna i ciekawa.

Opiekę kulinarną nad warsztatami sprawował nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Pani A. Prokop, a tłumaczem była nasza anglistka - Pani K. Goryczka.

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze, wszyscy byli zadowoleni ze zdobytych doświadczeń i poznania innych tradycji kulinarnych.

A. Prokop
K. Goryczka


galeria