strona główna                                                                                                          


SŁOŃCE W BURSZTYNIE ZAMKNIĘTE

22.09 – 04.10.2019 r.

W ramach wdrożonego projektu współfinansowanego ze środków Marszałka województwa Małopolskiego „Od pasji do profesji”, wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni oraz Ośrodka przy ul. Zamoyskiego w Krakowie opuścili mury szkoły by kolejny raz zgłębiać swe pasje i zainteresowania… tym razem nad morzem Bałtyckim w miejscowości Darłówek.

Realizowany projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego programu, który w doskonały sposób sprawdził się w poprzedniej jego edycji. Wyjazdowe warsztaty stanowią doskonałą formę relaksu, podczas którego w sposób czynny młodzież może spędzić czas wolny, a także wzbogacać i poszerzać swą wiedzę o otaczającym świecie. Organizowane wycieczki edukacyjne odbywały się do miejsc, gdzie ciekawi ludzie – pasjonaci stworzyli miejsca, które odzwierciedlają ich pasję a równocześnie stały się dla nich miejscami pracy.

Dość jednak tego opisu przejdźmy, zatem do tego, co się tam działo i co robiliśmy… Po długiej drodze przez cały nasz kraj, w godzinach porannych zameldowaliśmy się w Ośrodku Wczasowym „Gniewko” w Darłówku, gdzie przywitały nas zaprzyjaźnione nam osoby z wcześniejszego turnusu. Korzystając z pięknej pogody niezwłocznie udaliśmy się w stronę morskich toni by pokłonić się Bałtykowi a przy okazji zobaczyć czy na jego brzegu znajdziemy letnie promienie słońca zamknięte w bursztynie. To był dopiero początek, a wdrażany projekt miał wiele do zaoferowania i czekał na nas z kolejnymi atrakcjami takimi jak: magiczna Dolina Charlotty, gdzie czekało na nas – mini zoo – park na wodzie wraz z rejsem statkiem, hodowla i tresura foki szarej, park bajek oraz domy na drzewach. Uczestnicząc w prelekcji na świeżym powietrzu dowidzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu zgromadzonych tu zwierząt oraz o zagrożeniach, które na nie czyhają. Kolejnym miejscem, które zapadło nam w pamięć była Kraina Leonardia, gdzie na świeżym powietrzu zgłębialiśmy w sposób namacalny geniusz myśli Leonarda da Vinci.

W ramach zajęć z historii poznaliśmy przepis jak z hobby uczynić sposób na życie zapewniając sobie płynność finansową. W Ustce zwiedziliśmy wraz z właścicielem obiektu umocnienia i bunkry Blichnera, strzelaliśmy z replik broni z okresu II wojny światowej. W trakcie przemarszu przez podziemne części kompleksu umocnień poznaliśmy życie załogi tam stacjonującej oraz uczestniczyliśmy w projekcji filmu historycznego.  

Poznając trud rzemiosła rybackiego rozmawialiśmy z Wilkami Morskimi oraz obserwowaliśmy ich podczas pracy. By zgłebić, co to Bałtyk i wiatr od morza, pływaliśmy statkiem i na chwilę staliśmy się dziarskimi żeglarzami. Wspaniałą dla nas zabawą był pobyt w Parku Wodnym, gdzie bawiliśmy się w wodzie i z wodą. Zjeżdżaliśmy ze zjeżdżalni i pływaliśmy szlakiem przyrodniczym. Wspaniale bawiliśmy się również na dyskotekach i wieczorkach zapoznawczych.

Kiedy niebo płakało uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych i terapeutycznych takich jak carving, zajęciach plastycznych z wykorzystaniem naturalnych darów morza, oraz ruchowych i tanecznych. Gdy niebo było pogodne szukaliśmy promieni słońca wyrzuconych na brzeg w postaci bursztynów oraz poznawaliśmy dalszą i bliższą okolicę. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, którzy tyczyli naszą dalszą drogę od pasji do profesji…

Pogoda w trakcie realizowanego projektu raczej nas nie rozpieszczała, ale to nic. Przecież nie zawsze możemy zobaczyć wzburzony Bałtyk, piękne słońce i gnające na błękitnym niebie chmury deszczowe. A na pewno na długi czas zapadnie nam w pamięci słońce łączące się w swym wschodzie i zachodzie z wodą jednocześnie gubiąc granicę horyzontu i jego odbicia.

Marcin Śmigla


galeria