strona główna                                                                                                          

12. PIKNIK RODZINNY

„Opadły mgły…wstaje nowy dzień” – słowami piosenki zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, szkolny zespół prowadzony przez pana Wojciecha Zwierniaka, powitał gości zebranych w Centrum Aktywnego Wypoczynku.

Dzień 23 października rzeczywiście rozpoczął się mgliście, ale to nie zniechęciło prawie 400 osób do wspólnego świętowania w Borku. Ośrodek zapełnił się uczestnikami, którzy już po raz 12. przybyli na coroczny Piknik Rodzinny, organizowany przez Stowarzyszenie „Kropla Dobroci”, Radę Rodziców, Dyrekcję i Grono Pedagogiczne Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Tę ważną inicjatywę wspierali wolontariusze z Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego z Bochni.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszego Ośrodka, ich rodziny, a także przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. K. Brodzińskiego w Bochni, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. J. Korczaka w Krakowie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach oraz podopieczni Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Bochni.

W programie pikniku każdy uczestnik mógł znaleźć atrakcje dla siebie. Organizatorzy zadbali także o to, aby wszystkie aktywności miały walory edukacyjne.

Jak wiemy, łatwiej uczyć się przez zabawę, dlatego jednym z punktów imprezy był udział w konkursie plastyczno-technicznym pod hasłem „Kropla wody nie tylko dla ochłody”. Dzieciakom nie brakowało motywacji do działania, a współtworzenie wraz z nauczycielami i rodzicami różnorodnych prac, dało mnóstwo radości i satysfakcji.

Piknik był również okazją do podkreślenia roli i znaczenia rodziny, do integracji różnych środowisk, a także do wskazania właściwych sposobów organizowania wolnego czasu. O to właśnie zadbali nauczyciele, przygotowując gry i zabawy integracyjne pod hasłem „Woda radości doda”. Ich prowadzenie powierzyli wolontariuszom, którzy znakomicie nawiązali kontakt z uczniami. Wspaniale było patrzeć, jak zabawa łączyła dzieci, które bez trudu pokonywały lęk, nieśmiałość i zdobywały nowe, cenne doświadczenia.

Tradycją imprezy jest wspólna zabawa taneczna. Dyskoteka to ulubiona, choć ostatnia część spotkania. Całe szczęście, że smutek z powodu zakończenia pikniku, choć trochę osłodziło rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Takie spotkania pokazują, jak ważna jest integracja lokalnych społeczności oraz jak ważna jest rola szkoły i rodziny w rozwoju oraz wychowaniu zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych uczniów.

Tradycja organizacji Pikniku Rodzinnego ma już 12 lat i wcale się nie znudziła. Co roku przyciąga coraz większa liczbę uczestników, którzy za każdym razem podkreślają, że nie mogą doczekać się kolejnej edycji.

Tym bardziej, serdecznie dziękujemy sponsorom oraz darczyńcom, którzy przekazali 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia „Kropla Dobroci”. To właśnie dzięki Wam, uśmiech nie znikał z twarzy uczestników przez cały dzień, a codzienne wyzwania związane z chorobą i niepełnosprawnością odeszły na drugi plan.

Gorąco dziękujemy wspaniałym młodym ludziom z Zespołu Szkół nr 2 im. S. Konarskiego w Bochni, którzy od wielu lat z ogromnym zaangażowaniem wspierają organizację pikniku.

Wielkie słowa uznania należą się rodzicom, którzy przygotowali słodki poczęstunek oraz naszym kucharzom za wyborny bigos.

Beata Ł-F


galeria