strona główna                                                                                                          

W SŁONECZNEJ ITALII

04.09-15.09.2019 r.

Siedemnastu uczniów z naszego Ośrodka i siedmiu uczniów z Ośrodka przy ul. Zamoyskiego w Krakowie było na projekcie edukacyjnym we Włoszech. Jak to zwykle bywa w tej części Europy, wystarczy przekroczyć Alpy, a już świat wygląda inaczej, pierwsze wrażenie to uderzenie ciepłego powietrza i bezchmurne niebo. Zamieszkaliśmy w hotelu Le Vele w Cenesatico – w nadmorskim kurorcie u wschodnich wybrzeży Włoch, na Riwierze Adriatyckiej.

Przez cały czas pobytu mocno świeciło słońce, opalaliśmy się i kąpali w Morzu Adriatyckim, a wolnych chwilach zbieraliśmy muszelki.

W trakcie pobytu zwiedziliśmy Republikę San Marino, która położona jest na Monte Titano. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że jest to państwo w państwie włoskim, które ma swój rząd i prawa. Od mieszkańców dowiedzieliśmy się, że w San Marino nie trzeba płacić podatków. Historia powstania San Marino jest odległa i sięga roku 301, kiedy na wzgórzu Monte Titano schronił się Maryno, który był prześladowany za chrześcijaństwo. Tutaj zobaczyliśmy Twierdzę La Rocca o Guaita z pięcioboczną wieżą, Ratusz Palazzo Pubblico, Bazylikę Świętego Marino oraz wiele innych, typowych dla kultury włoskiej obiektów. Należy dodać, że ze wzgórza Titano rozpościerają się nieziemskie widoki na Riwierę Adriatycką.

Florencja jest stolicą Toskani. Jak w każdym włoskim mieście nie brakuje tu zabytków. We Florencji zwiedziliśmy Katedrę Santa Maria del Fiore, Kościół Santa Croce oraz urokliwe centrum miasta. W trakcie zwiedzania ochłodziliśmy się pod Marmurową Fontanną Neptuna na Piazza della Signoria i weszliśmy na kopułę Katerdy.

Szczególnie utkwiła nam w pamięci wycieczka do Wenecji, większość z nas była tam po raz pierwszy. Jak to w Wenecji bywa korzystaliśmy z transportu wodnego. Zwiedziliśmy Pałac Dożów i Bazylikę św. Marka. Na moście Rialto ze zdumieniem oglądaliśmy ruch na głównej wodnej ulicy miasta. Zdziwienie nasze było duże, gdy dowiedzieliśmy się, że platformy leżące na Placu św. Marka nie służą do budowania sceny tylko do układania dróg komunikacyjnych w czasie przypływu fal Morza Śródziemnego.

Moc atrakcji doświadczyliśmy w trakcie pobytu w Mirabilandii, Atlantico Park oraz w parku rozrywki Oltremare, gdzie oglądaliśmy pokazy tresury delfinów i fok, loty ptaków drapieżnych oraz pokaz jazdy konnej. Byliśmy także w Italia in Miniatura, gdzie zgromadzone są miniaturowe modele najsłynniejszych włoskich budowli. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się miniatura Wenecji, którą zwiedzaliśmy płynąc statkiem.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wyprawa do Salin w Czerwii i zwiedzanie Muzeum Solnego. Mieliśmy okazje przyglądnąć się naturalnemu procesowi pozyskiwania soli z morza.

Prawie codziennie spacerowaliśmy do centrum wyjątkowego Cesenatico, gdzie główną ulicą jest kanał, przy którym cumują żaglowce z całego świata. Miasto szczyci się tym, ze owy kanał zaprojektował sam Leonardo da Vinci w 1502 roku. My także byliśmy bardzo dumni, gdy w Kościele w Cesenatico mogliśmy się pomodlić przy relikwiach naszego rodaka - św. Jana Pawła II.

Nasz 12-sto dniowy wyjazd do Italii, któremu towarzyszyło tak wiele wrażeń oraz atrakcji, był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla dobroci” z Bochni i Stowarzyszeniu „Arkadia” z Krakowa, za co z całego serca dziękujemy!

Uczestnicy


galeria