strona główna                                                                                                          

13. RAZ CZYTALIŚMY DZIECIOM

 „Wszystko, co dobre, zawdzięczam książce”
Maksym Gork
i

W dniach od 7-14 maja 2021 w naszym Ośrodku odbyła się już trzynasta edycja akcji „Cała polska czyta dzieciom”.

Tym razem przybrała dwie formy. W jednej z nich nasi wychowankowie mieli okazję poznać utwór Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”, który przeniósł wszystkich w czasy gdy do szkoły chodzili ich rodzice i dziadkowie.

Z uwagi na trwającą pandemię czytanie (i słuchanie audiobooka) odbywało się w zespołach klasowych. Akcję rozpoczęła wizyta Plastusia w każdej klasie (w rolę wcielił się Krzyś z 4SPU). Plastuś rozdawał plakaty z wizerunkiem głównego bohatera utworu, a także tematyczne kolorowanki. Wychowankowie zostali też zachęceni do udziału w konkursie plastycznym. Jak napisała autorka: „Plastusiowy pamiętnik” tłumaczony był na wiele języków obcych i wszędzie, gdzie się ukazał – był bardzo lubiany przez dzieci. Podobnie było w nasze szkole. Akcja czytania „Plastusiowego pamiętnika” cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie było w przypadku konkursu. Wpłynęło 21 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Każda praca była wyjątkowa i wykonana z dużym zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy dostali więc pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, które wręczał wyżej wymieniony Plastuś. Zdjęcia z trzynastej edycji można obejrzeć w poniższej galerii.

Druga forma akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w dniach 12-18 maja realizowana była w części szkoły, gdzie znajduje się radiowęzeł. Tam też uczniowie mogli usłyszeć z głośników nauczycieli oraz dyrekcję szkoły, którzy czytając przypomnieli znane i lubiane wierszyki i bajki dla dzieci napisane przez Juliana Tuwima, Jana Brzechwę czy Aleksandra Fredrę. Za tę część akcji odpowiadała p. Ania ze szkolnej biblioteki.

A. Żelichowska

Organizatorami akcji były:
Aneta Bieżychudek
Izabela Dąbrowska-Pląder
Dorota Frąckowiak
Agnieszka Szot
Aneta Żelichowska


galeria