strona główna                                                                                                          

Plastik? – Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

 

Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata miała w naszym Ośrodku nieco inny charakter niż zwykle. Ograniczenia spowodowane pandemią wymusiły odmienne działania, od razu jednak zaznaczyć trzeba, że nie zabrakło także dzielnych zuchów tradycyjnie tropiących każdy porzucony odpadek – i skrzętnie go likwidujących. Ale – po kolei.

W poszczególnych oddziałach przeprowadzono zajęcia tematyczne zgłębiające temat ekologii, ze szczególnym naciskiem na segregację śmieci i ograniczenie używania plastiku w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba przyznać, że były to zajęcia bardzo zróżnicowane; jak widać na fotografiach przeprowadzone z ogromną inwencją, bardzo atrakcyjne i dostosowane do możliwości percepcyjnych uczniów. Wiele mówiono też o drugim życiu segregowanych odpadów – w klasach i na zajęciach domowych powstawały bardzo ciekawe prace - jak choćby łódki z zakrętek, łabędzie z papierowych talerzyków, ośmiornice z butelek, czy nawet – łapacz zakrętek. Okazało się także, że zanim kolorowe zakrętki trafią do punktu skupu, mogą przez chwilę stać się świetną pomocą dydaktyczną i urozmaicić każde zajęcia – np. matematykę czy plastykę…

Wreszcie – w piątek 18 września – grupy ochotników wyruszyły w teren, by z niezmiennym od lat zapałem pozbierać to wszystko, co inni lekkomyślnie i niedbale zostawili.

Brawo! Gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy wykazali się ekologiczną postawą!

A.S.


galeria