Poznajemy Grecję

26.10.2021
W Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni realizowany jest projekt pn. „Pomóż mi zrozumieć świat” w ramach II naboru programu POWER.
Na realizację zagranicznych mobilności dla 24 uczniów, w tym organizację podróży, zakwaterowania i wyżywienia oraz przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, szkoła otrzymała prawie 200 tysięcy złotych.


Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” skierowany jest do uczniów szkół publicznych i niepublicznych działających w systemie oświaty, jest to projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach tego zadania uczniowie w okresie od 17 do 31 października realizują projekt pn. „Pomóż mi zrozumieć świat” w Grecji. Tematem przewodnim mobilności jest sól, jej pozyskiwanie i wykorzystywanie.


Nasi uczniowie bardzo bogaty program realizują w partnerstwie z młodzieżą z greckiego Gimnazjum w Leptokarii, do którego uczęszcza 140 uczniów mieszkających w Leptokarii i w Skotinie. Zgodnie z harmonogramem odbywają się zajęcia edukacyjne z młodzieżą z partnerskiej szkoły. Grupa z Polski zaprezentowała nasze miasto Bochnię i bocheńską Kopalnię Soli. Wspólnie z kolegami greckimi zwiedzili pozostałości antyczne „Mokradła Alyki Kitrous” oraz współczesny zakład gdzie odzyskuje się sól przez odparowywanie wody morskiej. Tam poznali technologię pozyskiwania, suszenia i oczyszczania soli z Morza Egejskiego. W trakcie przejazdu wzdłuż basenów solankowych mieli okazję przyglądnąć się różowym flamingom. Poznali faunę i florę bagien solnych. W programie mobilności nie mogło zabraknąć zwiedzania Aten, wizyty na Akropolu i w Muzeum Archeologicznym.


Dwutygodniowy pobyt na Riwierze Olimpijskiej, w bardzo bliskiej odległości od pasma Olimpu zbliżył nas bardzo do greckich bogów mieszkających w przeszłości na Olimpie. W trakcie wycieczki do Dion poznaliśmy historię bogów greckich. Wielkie wrażenie na uczestnikach mobilności zrobiła wycieczka do Klasztorów Meteora, zwanych jednym z cudów greckich. W trakcie lekcji muzealnej w Kalambace mieli okazję poznać niełatwą sztukę pisania ikon.


Dużym zaszczytem był dla na udział w pochodzie z okazji dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Greków po 400-stu latach niewoli tureckiej. Do pochodu zaprosili nas Partnerzy, maszerowaliśmy w strojach krakowskich i z biało-czerwoną flagą.
Wyjazd do Grecji to już druga mobilność uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni, pierwsza odbyła się do Rumunii na przełomie czerwca i lipca. Oba wyjazdy to niesamowite przeżycie dla uczniów, wspólnym tematem tych mobilności była sól jako element łączący Polskę, Rumunię i Grecję. Była to również okazja do poznania historii, sztuki i zabytków naszych Partnerów.


Wszyscy uczestnicy projektu, po zakończeniu mobilności, otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz certyfikat uczestnictwa w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym.

Galeria
widok panoramy miasta w Grecji

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.