Skarby w Wieliczce

16.11.2021
O tym, że w Wieliczce można zwiedzać kopalnię soli, wiemy pewnie wszyscy. Niewielu z nas jednak miało pewnie okazję odwiedzenia tamtejszego Zamku Żupnego.
9 listopada wybrali się do Wieliczki uczniowie oddziałów 7SPU i 6SPU. W prawdziwie zamkowych wnętrzach czekała nas nie lada gratka – przepiękna wystawa królewskich sreber stołowych z XVI-XVIII w. Podziwialiśmy misterną zastawę, bogato zdobione kufle, czarki i wiele naczyń, których przeznaczenie trudno nam dzisiaj odgadnąć.

Kolejne sale mieściły wystawę: „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” – kolekcję solniczek z całego świata, wśród nich – cuda z miśnieńskiej porcelany. Odwiedziliśmy również Salę Gotycką, w której odbywają się śluby, a także wystawę archeologiczną ze znaleziskami z Wieliczki i okolic.

Po tak solidnej lekcji historii i kultury musieliśmy „podładować akumulatory”. W gościnnych wnętrzach restauracji „Sztolnia” zaplanowaliśmy drugie śniadanie, które dzięki otwartości i życzliwości właścicielki – Pani Iwony – przerodziło się w prawdziwie królewski posiłek… - dziękujemy serdecznie!
/A.P. i A. S./

Galeria

Młodzież stojąca w bramie do  Muzeum Żup Solnych w Wieliczce

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.