Szkoły Partnerskie

”St. Andrew” School Center for Inclusive Education - Gura Humorului w Rumunii

01.09.2021

logotyp i nazwa partnerskiej szkoły w Rumunii


W skład Centrum Szkolenia Edukacji Integracyjnej “Sf. Andrei” Gura Humorului wchodzi: szkoła podstawowa, gimnazjalna i zawodowa kształcąca w zawodach: Turystyka i gastronomia, Przemysł włókienniczy, Przemysł drzewny. Jest to elitarna jednostka na poziomie europejskim, której priorytetem jest przygotowanie uczniów do zmieniającego się świata poprzez rozwój umiejętności zawodowych, aby pomóc im znaleźć miejsce i cel społeczny.

W szkole kształci się przeszło 400 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, 60 uczniów z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych oraz niepełnosprawnością sprzężoną, z czego 216 uczniów mieszka w internacie. Jest szkoła otartą dla wszystkich tych, którzy potrzebują kształcenia specjalnego.

Głównym zadaniem szkoły jest traktowanie uczniów jako własnych dzieci i oferowanie wysokiej jakości usług edukacyjnych poprzez efektywne działania. W szkole nauczyciele pracują zespołowo, potrafią efektywnie wykorzystywać swoje zasoby.
Z organizacją partnerską w roku 2018 zawarliśmy 5-cio letnią umowę o współpracy. Dotychczas udało się zorganizować obustronną wymianę młodzieży: młodzież rumuńska uczestniczyła w maju 2018 r. i 2019 r. w Festiwalu Piosenki ”Integracja malowana dźwiękiem” a polska młodzież była w październiku 2018 r. w Rumunii na festiwalu pn. ”Pięciolinia serc”.

W październiku 2019 r. Centrum Szkolenia Edukacji Integracyjnej “Sf. Andrei”, zorganizowała „Krajową konferencję fizjoterapii z udziałem międzynarodowym”, 2 edycja, 2019., w konferencji brali czynny udział nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni. Współpracę udało się nawiązać poprzez działające polsko-rumuńskie stowarzyszenie.

W szkole rumuńskiej pracuje nauczycielka polskiego pochodzenia, która zna język polski, zatem w projekcie będzie tłumaczem. Współpraca będzie na bieżąco, wszystkie etapy mobilności będą omawiane zespołowo ze stroną rumuńską. Bieżąca komunikacja odbywać się będzie mailowo i telefonicznie oraz w trakcie wizyty przygotowawczej. Dla uczestników zostanie opracowany pakiet informacyjny dotyczący preferowanej przez partnera kultury komunikacji, zasad etyki, w tym etyki szkolnej, praktyczny słowniczek w języku polsko – rumuńskim i polsko - angielskim podstawowego słownictwa.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.