"Na styku kultur - czyli zobacz, poznaj, posmakuj i zrozum”

Na Pardubickiej ziemi

15.04.2022
Uczniowie pozuja do zdjęcia w szkolnym warsztacie samochodowym. W tle widoczny czerwony samochód na podnosniku.
Dobiegła końca realizacja jednej z zaplanowanych mobilności w ramach projektu „Na styku kultur - czyli zobacz, poznaj, posmakuj i zrozum”. Projekt jest finansowany z funduszy UE, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przez dwa tygodnie uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w mobilności do Czech. W ramach projektu współpracowali ze szkołą zawodową specjalną w Chroustovicach, a mieszkali w słynnych z konnych wyścigów i wypieku piernika Pardubicach.

Szkoła w Chroustovicach jest szkołą praktyczno-zawodową, kształci młodzież w 17-stu zawodach. Motto szkoły brzmi „Nie martw się teorią, zostań rzemieślnikiem!”. Nauczanie nastawione jest przede wszystkim na przygotowanie zawodowe i tym samym stwarza idealne warunki do nauczania uczniów, u których pojawiają się problemy w przyswajaniu wiedzy teoretycznej. Szkoła posiada świetną bazę dydaktyczną i tworzy doskonałe warunki do rozwoju zawodowego.

W związku z tym, że tematem przewodnim mobilności było zrozumienie kultury, sztuki, tradycji i drugiego człowieka wspólnie z Partnerami poszukiwaliśmy relacji między kulturą, sztuką, religią rodzimą a kulturą, sztuką i religią Czech. Dostrzeganie podobieństw, różnic i odmienności, a także pełna ich akceptacja wpłynęła na wzmacnianie własnej tożsamości i tożsamości naszych kolegów ze szkoły partnerskiej. Zaplanowane cele realizowaliśmy poprzez zajęcia edukacyjne w szkole, wycieczki edukacyjne, lekcje muzealne i wspólną zabawę.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od zapoznania się z uczniami i nauczycielami oraz zwiedzenia szkoły partnerskiej. Opowiedzieliśmy o naszej szkole i mieście, zaprezentowaliśmy stroje krakowskie i poczęstowaliśmy kolegów przywiezionymi z Polski smakołykami. Nasi koledzy oprowadzili nas po Pardubicach i wspólnie zwiedziliśmy wspaniały rynek miasta, Zamek Pardubicki, spacerowaliśmy po parku i podziwialiśmy piękne pawie, które go zamieszkują.

Galeria
Dziewczyna pozuje do zdjęcia w szkolnej palmiarni.

Po zwiedzeniu Muzeum Piernika w miejscowości Raby, wspólnie z uczniami czeskimi wypiekaliśmy pierniki według pardubickiej receptury. Innym ciekawym doświadczeniem, a zarazem możliwością poznania tradycji czeskiego teatru marionetek, była wspólna wizyta w Muzeum Marionetek w Chrudimie, gdzie nie tylko zwiedzaliśmy ale również braliśmy udział w lekcji muzealnej. Uczyliśmy się poruszać lalkami i tworzyć animacje filmowe z udziałem lalki.

Galeria
Brązowy domek z ciastek piernikowych ozdobionych lukrem.

Zwiedziliśmy także miasto Kutná Hora, które jest najcenniejszym historycznie miastem Republiki Czeskiej, poznaliśmy historię miasta i jej mieszkańców. Bardzo ciekawym doświadczeniem była wizyta w Muzeum i kopalni srebra. Przeciskanie się wąziutkimi, niskimi korytarzami dostarczyło emocji i pokazało w jak trudnych warunkach pracowali górnicy. Wizyta ta stała się inspiracją do wspólnych z kolegami czeskimi, warsztatów tworzenia biżuterii. W Kutnej Horze zwiedziliśmy też kościół świętej Barbary, którą i tutaj górnicy mieli za swoją patronkę. Jednak najbardziej emocjonujące i niesamowite było zwiedzanie Kaplicy Czaszek zbudowanej z czterdziestu tysięcy ludzkich kości. Podobna kaplica ale znacznie mniejsza znajduje się również po stronie polskiej w Kudowie Zdroju.

Galeria
Uczniowie w białych fartuchach ochronnych stoją na placu wyłożonym kostką.

W trakcie mobilności do Czech zwiedziliśmy również Pragę, podziwialiśmy wspaniałe praskie ZOO, płynęliśmy rejsem widokowym po Wełtawie, poznając w ten sposób najważniejsze zabytki stolicy Czech. Wielu wrażeń dostarczył nam spacer po Moście Karola, widok Zamku na Hradczanach i spacer po urokliwych uliczkach Starego Miasta. Efektem naszych podróży są plakaty, które wspólnie z czeskimi przyjaciółmi wykonaliśmy w czasie zajęć edukacyjnych w szkole.

Galeria
Uczniowie siedzą przy długim stole, wykonują plakat metoda  kolażu.

Zbliżająca się pora świąt Wielkanocnych sprzyjała poznawaniu tradycji świąt u naszych kolegów. Wspólnie z Partnerami piekliśmy i dekorowaliśmy wielkanocne pierniczki. Ciekawostką jest, że zamiast wielkanocnej baby na czeskich stołach obowiązkowym ciastem jest mazaniec pieczony tradycyjnie w Wielką Sobotę (w Czechach zwaną Białą Sobotą). Nazwa ciasta pochodzi od dawnego pieczywa wielkanocnego, które kroiło się w kromki, maczało w winie i smarowało (mazało) miodem. Przygotowywaliśmy również dekoracje świąteczne z żywych kwiatów. Rozbawiła nas informacja o zwyczajach śmigusowych. W Czechach chłopcy wierzbowymi witkami smagają dziewczęta, a my jednak zdecydowanie wolimy polewanie wodą.

Galeria
Uczennice wykonują dekoracje florystyczne.

Nasze wspólne poznawanie się to nie tylko wspólna praca ale i zabawa. Świetnie bawiliśmy się w Aquaparku i w Fly Parku w Pardubicach.

Galeria
Dziewczyna wchodzi na zielona ścianę wspinaczkową.

Czas, który spędziliśmy w Czechach był bardzo interesujący, pełen nowych doświadczeń i zawartych przyjaźni. Szkoda, że minął tak szybko.
(MO)

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.