WYRÓWNYWANIE SZANS NA RYNKU PRACY – mobilności zawodowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami

11.10.2021
PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI – LEPTOKARIA
Sześcioro uczniów z klasy zawodowej "kucharz"  pozuje do zdjęcia w czarnych fartuchach
W dniach 27.09.- 10.10.2021 r. dwunastoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Branżowej I stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni przebywała na praktykach zawodowych w Grecji.

Praktyka

Młodzież szkoliła się i zdobywała nowe doświadczenia zawodowe w Hotelu Galaxy w Leptokarii w Grecji na Riwierze Olimpijskiej. Uczniowie realizowali praktyki w zawodach kucharz i hotelarz. Głównym celem była nie tylko praca i podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodych ludzi, ale też poznanie innego kraju, ludzi, zwyczajów i języka.

Podczas praktyk zawodowych uczniowie poznawali tajniki kuchni greckiej, specyfikę pracy w hotelu, restauracji, tawernie a także w zakładach przemysłowych. Uczestniczyli przez czternaście dni w pracy w hotelu poznając pracę na recepcji, w utrzymaniu czystości, w kuchni i obsłudze w restauracji. Ponadto uczestniczyli w zajęciach w niewielkich zakładach produkcyjnych.

Galeria
Uczniowie w fartuchach stoją za lada barowa i układają szklanki.

Wizyta w piekarni

Ciekawym doświadczeniem były zajęcia w greckiej piekarni gdzie uczniowie przygotowywali i wypiekali lokalne przysmaki takie jak tradycyjne LUKUMADES czy grecka HALAVA. Korzystali z urządzeń cukierniczych i piekarniczych , których dotąd nie znali i nie mieli okazji obsługiwać.

Galeria
Uczniowie w fartuchach kucharskich stoją obok stołu, na którym lulozone są bułeczki z ciasta, przygotowane do pieczenia.

Hodowla kóz

Na farmie kóz obserwowali proces powstawania koziego sera - począwszy od hodowli zwierząt aż do etapu końcowego. Uczestniczyli w zbiorach jadalnych kasztanów a następnie poznali sposoby ich wykorzystania w kuchni. Było to dla nich egzotycznie, zupełnie z Polski nieznane doświadczenie. W ramach poznawania kuchni śródziemnomorskiej zwrócono szczególną uwagę na rolę jaką odgrywa w niej oliwa z oliwek.

Galeria
Chlopiec przyglada się kozom zamknietym w zastawieniu.

Tłocznia oliwy

W tłoczni oleju w Skotinie praktykanci poznawali metody tłoczenia oliwy. Zapoznali się całym procesem od zbioru oliwek aż do uzyskania złocisto zielonkawego płynu, który jest bogactwem Greków. Oliwa w kuchni greckiej jest niezbędna. Uczniowie dowiedzieli się, że ta z pierwszego tłoczenia, jest najlepsza. Grecy o oliwie wiedzą niemal wszystko. Młodzież poznała nie tylko tajniki tłoczenia oliwy ale także sposoby uzyskiwania oliwy smakowej oraz produkcji kosmetyków na bazie oliwy z oliwek. Dobra oliwa z oliwek to prawdziwy rarytas , zdrowie i skarb Grecji.

Galeria
Przeszkolona witryna z butelkami oliwy

Zakład produkcji pity

Kto z nas nie lubi pity? Mało kto jednak wie jak powstaje. Uczniowie SOSW w Bochni mieli okazję dowiedzieć się tego podczas wizyty w fabryce pity. Zostali nawet dopuszczeni do udziału w całym procesie produkcyjnym dzięki czemu poznali kolejne etapy jej wytwarzania.

Galeria
Kucharze zwijają ciasta pity do zapakowania.

Wypoczynek i wycieczki

Praktyki w Grecji to nie tylko praca…To również poznanie kultury i sztuki greckiej. Podziwialiśmy Ateny i górujące nad miastem wzgórze Akropol, jeden z cudów współczesnego świata - Klasztory Meteora. Wyruszyliśmy na wyprawę na wyspę Skiatos. W drodze uczyliśmy się tańców greckich, podziwialiśmy delfiny, opalaliśmy się na złocistej plaży. Zwiedzaliśmy ruiny zamku Krzyżowców i starym greckie miasteczko Pantalemonas gdzie czas się zatrzymał. Wszystko to działo się u stóp Olimpu nad brzegiem Morza Egejskiego. uczniowie poznając przy tym kulturę, ludzi i język Grecji.

Galeria
Dzxiewczyna pozuje do zdjęcia na tle Leptokarskiego krajobrazu.


Projekt realizowany był w ramach programu „Wyrównywanie szans na rynku pracy – mobilności zawodowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami” koordynowany przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z partnerami polskimi i greckimi Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach realizowanego projektu: „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

logotypy EFS oraz Godło Rzeczypospolitej Polski

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.