Tematem naszych zajęć była złość oraz sposoby radzenia sobie z nią. Uczniowie wysłuchali opowiadań: R. Starlinga "Fergal się złości" i G. Duliera „Sam i Watson przeganiają gniew".
Wspólnie zastanawialiśmy się, kiedy i dlaczego w naszym życiu pojawiają się te emocje, czy są nam do czegoś potrzebne i jak sobie z nimi radzić?
Złość - choć przez nikogo niechciana, mówi nam o tym co dla nas istotne, np.: - że ktoś przekracza nasze granice, - że komuś dzieje się krzywda, a my na to nie dajemy przyzwolenia, - że z czymś nie możemy sobie poradzić. To silna i aktywna emocja, która ma dużą energię. Złość może spowodować niekontrolowany wybuch, dlatego najważniejsze, żeby w czasie gdy ją czujemy, zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Co możemy zrobić, aby zapobiec takiemu wybuchowi? Postarajmy się zapobiegać jego narastaniu.
Jak to robią bohaterowie naszych książeczek? Sam, jest bardzo, bardzo zły - na szczęście ma dobrego przyjaciela, kota Watsona. Kot od razu wyczuwa, że malec potrzebuje pomocy i uspokaja go łagodnym mruczeniem. Watson radzi również Samowi, by gniew wyobrazić sobie jako paskudne, burzowe chmury. A potem wyczarować magiczny wiatr, który je przegoni.
Fergal to fajny gość, ale gdy ktoś mówi mu, co ma robić, bardzo… bardzo się… złości! Bohater książki przeżywa rozterki związane z emocjami typowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W tej pełnej humoru książeczce, smok mierzy się ze złością, a dla smoka o naprawdę ognistym temperamencie, to nie lada wyzwanie! Z pewnością pomogą mu w tym jego przyjaciele, którzy opowiedzą mu o swoich sposobach radzenia sobie z tą silną emocją.
Podczas naszych zajęć uczniowie trenowali powstrzymywanie gniewu i złości: ćwicząc trudną sztukę podbijania „zośki”, dmuchając na czas w baloniki i wrzucając złe emocje do specjalnego pojemnika, aby się ich pozbyć.
Na zakończenie zajęć kolorowali malowanki przedstawiające złość. Warsztaty prowadzone były w ramach kampanii Ratownicy Czytelnictwa: #obszar1dzieci, #obszar2nauczyciele
/Małgorzata Duda/
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.