Plan do realizacji

20.09.2022
Grupa młodzieży pozuje do zdjęcia przy drewnianej bramie do wejścia do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach.
Już w pierwszym dniu nauki, nauczeni doświadczeniem o szybkim zmęczeniu szkołą zaplanowaliśmy wycieczkę w trzeciej dekadzie września.

Nie odstraszyła nas brzydka pogoda, wielodniowe deszcze i raczej niska temperatura. Przecież wiadomo - plany są po to by je realizować. Tak więc 20 września wyruszyliśmy zwiedzać Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach.

Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody z rozmieszczonymi gęsto ogromnymi blokami skalnymi, które mając różnorodne kształty i nazwy stały się kanwą do ludowych legend i baśni.
Idąc leśnym szlakiem podziwialiśmy więc skały o fantastycznych kształtach i dziwnych nazwach: Grunwald, Ratusz Piekiełko, Borsuk, Orzeł, Żółw czy Czarownica - skała która strzeże wejścia na szlak turystyczny.

Po zejściu ze szlaku udaliśmy się w poszukiwaniu kolejnej atrakcji – leśnego wodospadu. Niestety najprawdopodobniej Czarownica rzuciła na nas zły urok, nie znaleźliśmy wodospadu, zabłądziliśmy w lesie a na domiar złego mżawka, która do tej pory nam nie przeszkadzała zamieniła się w obfity deszcz. Kolejny raz mogliśmy doświadczyć praw fizyki, o których opowiada nam pani Agatka. Rozmokła ścieżka leśna pokryła się błotem. Siła tarcia gwałtownie się zmniejszyła. W celu zachowania stabilniejszej pozycji pionowej konieczne było obniżenie własnego środka ciężkości czyli trzeba było ugiąć kolana. Nie wszyscy uczniowie potrafili dostosować się do panujących warunków atmosferycznych, co skutkowało zetknięciem środka ciężkości ich ciała z podłożem... co tłumacząc na język potoczny oznaczało upadek na podłoże i zetknięcie się tkanek miękkich – najczęściej pupy - z wszechobecnym błotem.

Upadki te wraz z fantastycznymi figurami broniących się przed nimi uczniów okraszone były gromkim śmiechem i oklaskami. Wszystkie wywrotki nie stwarzały dla nas niebezpieczeństwa, a jedynym dyskomfortem była powierzchnia ubłoconego ubrania.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy pałac należący w przeszłości do Jana Ignacego Paderewskiego – wybitnego polskiego polityka i pianisty, który wniósł wielkie zasługi w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Wycieczka jak zwykle dostarczyła nam wiele radości oraz nowych doświadczeń życiowych.

Ps. Jest już plan na następną.
/Jerzy Jarosz/

Galeria
Grupa chłopców pozuje do zdjęcia na tle dużych głazów i ścian skalanych w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.