Była to już nasza kolejna wizyta w tym szczególnym miejscu, które przepełnione jest eksponatami będącymi zabytkami kultury materialnej wsi Ziemi Wiśnickiej. Tym razem uczestniczyliśmy w warsztatach „Tkanina – od krosna do przemysłu”.
Odzież to nie tylko okrycie chroniące nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale również symbol statusu społecznego, płci, czy nawet przynależności do danej kultury. Strój odgrywał wielką rolę we wszystkich epokach, kulturach, społeczeństwach. Dlatego z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy, jak na przestrzeni wieków nasi przodkowie pozyskiwali tkaniny niezbędne do codziennego życia.
Jedną z najstarszych technik wytwarzania tkanin jest technika spilśniania, czyli wytwarzania popularnego do dziś filcu. Tworzy się go poprzez łączenie włókna wełnianego lub ściętej sierści za pomocą bicia przy dodatkowym użyciu wody lub wysokiej temperatury, dzięki czemu uzyskuje się jednolitą masę. W efekcie spilśniania wełny, a następnie drapania i strzyżenia uzyskuje się sukno wełniane.
Duże zainteresowanie wzbudziły w nas narzędzia, które były wykorzystywane do produkcji tkanin min. kołowrotek, krosno. Niektórzy próbowali swoich sił przy pracy z niektórymi narzędziami i doszli do wniosku, że była to bardzo trudna i mozolna praca wymagająca wiele zręczności u kobiet, gdyż to one głównie w gospodarstwie domowym były za to odpowiedzialne.
Na zakończenie zajęć każdy z nas sam zaprojektował i ozdobił tkaninę z której wykonane zostały torby na zakupy. Efekt był zachwycający.
/Edyta Jędryczka/
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.