W świecie zmysłów

20.05.2024
Cztery kobiety siedzą na materacu, przed nimi leżą lalki, jedna z kobiet pokazuje ruchy masażu na lalce.
Zakończyliśmy realizację pierwszego modułu innowacji pedagogicznej pn. „W świecie zmysłów”.

Jej celem było wyposażenie rodziców i nauczycieli pracujących z dziećmi z ciężkimi wadami rozwojowymi i wielorakimi niepełnosprawnościami w umiejętność pobudzania rozwoju dziecka poprzez dostarczanie bodźców sensorycznych. Mając na uwadze fundamentalne znaczenie stymulacji czuciowej dla rozwoju dziecka, pierwsza część innowacji została zogniskowana wokół zmysłów filogenetycznie pierwszych.

W części teoretycznej zajęć, zwrócono uwagę na znaczenie stymulacji czuciowej dla prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka oraz omówiono sposoby oddziaływań terapeutycznych w przypadku podwrażliwości i nadwrażliwości dotykowej. Czas kolejnych spotkań to działania praktyczne, podczas których uczestnicy poznawali i doskonalili techniki masażu Shantala, programy aktywności Knillów oraz inne metody stymulacji dotykowej.

Ufamy, że wzrost poziomu kompetencji terapeutycznych rodziców i nauczycieli przyczyni się do głębszego rozumienia potrzeb i preferencji dzieci z głębokimi niepełnosprawnościami, poszerzy też możliwości kontynuowania rehabilitacji dziecka w warunkach domowych i szkolnych.
/Elżbieta Wlodek/

Galeria otworzy się w nowym oknie
W zaciemnionej sali, kobieta stoi przed  osobami siedzącymi na krzesłąch i skierowanymi w jej stronę, prowadzi wykład.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.