Spotkanie z Rodzicami

Zadania Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego

Podjęcie przez Radę Ministrów w dniu 20 grudnia 2016 r. Uchwały nr 160 w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M.P. z 2016 r. poz. 1250), generowało potrzebę nowelizacji kilku ustaw, w tym również ustawy o systemie oświaty. (więcej)

***

Ministerialny pomysł powołania do życia ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych oparty został na założeniu, iż praca z rodziną dziecka niepełnosprawnego oraz terapia dziecka musi mieć charakter wieloprofilowego oddziaływania na zaburzenia. Wyznaczone w uregulowaniach prawnych zadania, jakie mają wypełniać nowo tworzone ośrodki, zogniskowane zostały wokół trzech zasadniczych obszarów działań.

Działania koordynacyjne

Zdecydowana większość rodzin, które zostały objęte wsparciem nie uzyskała dotychczas zintegrowanej informacji o podmiotach medycznych i pozamedycznych udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom. Tylko niektórzy rodzice korzystają z świadczeń pomocy społecznej, programów celowych PFRON oraz usług i inicjatyw pozarządowych. Wychodząc zatem naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom dzieci i ich rodzin, pracownicy ośrodka podejmują działania, mające na celu koordynowanie korzystania przez grupę docelową z dostępnych na obszarze Powiatu Bocheńskiego specjalistycznych usług medycznych, świadczeń i usług z zakresu pomocy i wsparcia społecznego oraz placówek organizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

W świetle współczesnej wiedzy, pierwsze trzy lata życia dziecka to czas jego wyjątkowej podatności na rozwój. Podjęcie wczesnych działań terapeutycznych stwarza znaczne możliwości hamowania rozwoju wielu zaburzeń o postępującym przebiegu oraz zapobiegania pojawianiu się zaburzeń o charakterze wtórnym. Aby optymalnie wykorzystać okres wczesnego dzieciństwa, ośrodek został przygotowany do objęcia specjalistyczną pomocą dzieci już od pierwszych dni ich życia. Efektem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest poprawa jego funkcjonowania w zakresie samoobsługi, sprawności ruchowej, procesów percepcji, umiejętności porozumiewania się, współdziałania w grupie oraz rozumienia otaczającego świata. Wszystkie rozwijane u dzieci sprawności i umiejętnością są filarami gotowości szkolnej, podstawą niezależności, samostanowienia oraz lepszej jakości życia w okresie dorosłości.

Działania informacyjno-doradcze oraz promowanie programu

Podczas realizowanych w ośrodku zajęć rodzice uzyskują informacje, które pomagają im zrozumieć istotę problemów rozwojowych dziecka, otrzymują rady, wskazówki i instrukcje, wyjaśniające jak na co dzień postępować z dzieckiem, jak tworzyć warunki do jego rozwoju i zaspokajania specyficznych potrzeb. Włączenie rodziców w proces diagnozowania problemów dziecka, wspólne planowanie działań terapeutycznych, a także systematyczna wymiana doświadczeń, spostrzeżeń i informacji o dziecku i jego rozwoju, pozwala rodzicom stopniowo oswajać się z faktem niepełnosprawności i podejmować konstruktywne działania warunkujące harmonijny rozwój dziecka. Odbiorcami działań informacyjnych prowadzonych przez pracowników ośrodka nie są jednak wyłącznie rodzice. Już pierwsze tygodnie naszej pracy ujawniły potrzebę podjęcia działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących samego programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem”. Nawiązaliśmy współpracę z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, placówkami medycznymi, oświatowymi, organizacjami pozarządowymi w celu upowszechnienia założeń i celów programu oraz wynikających z niego przywilejów dla rodzin.

***

Wszystkich rodziców, będących mieszkańcami Powiatu Bocheńskiego, którzy obserwują niepokojące symptomy w rozwoju dziecka zapraszamy do kontaktu z pracownikami ośrodka. Udział w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz wszystkie formy świadczonej pomocy są bezpłatne. Wczesne rozpoznanie problemów rozwojowych dziecka i objęcie go specjalistycznymi zajęciami pozwoli zminimalizować, a nierzadko wyeliminować trudności rozwojowe.

Elżbieta Włodek (marzec 2018)

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.