Historia książki i piśmiennictwa

13.02.2023
Troje uczniów siedzi przy żółtym stoliku w bibliotece szkolnej. Na stole leżą książki, w których pokazuje coś nauczyciel pochylający się nad uczniami.
13 lutego odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy V SPL. Tematem naszego spotkania była historia książki i piśmiennictwa.

Uczniowie dowiedzieli się, co to jest książka, jakie formy przybierała zanim stała się drukowanym woluminem, ile pracy wkładali średniowieczni zakonnicy, aby nadać jej niezwykle kunsztowną formę.

Funkcję pierwotnej książki spełniały gliniane, wypalone dla utrwalenia tabliczki, używane już około czterech tysięcy lat przed naszą erą przez Sumerów, Asyryjczyków i Babilończyków. Starożytni Grecy i Rzymianie posługiwali się z kolei woskowanymi drewnianymi tabliczkami. W Egipcie wykorzystywano papirusowe zwoje, przejęte przez Greków i Rzymian. Tak więc przez długi czas, książka miała formę zwoju.

We wczesnym średniowieczu wprowadzono tradycyjną, dzisiejszą formę książki. Z tym, że oprawiano ją w pokryte skórą deski. Ceny książek były tak duże, że pozostawały one zupełnie niedostępne dla zwykłych ludzi, którzy zresztą w większości byli wtedy niepiśmienni. O tak wysokiej cenie książki decydował między innymi fakt, iż pisano i kopiowano ją ręcznie.
Rewolucję stanowiło wynalezienie przez Jana Gutenberga druku, co pozwoliło na wielką popularyzację słowa pisanego i obniżenie cen książek.

Informacje do lekcji bibliotecznej zaczerpnęliśmy z książki Nikoli Kucharskiej pt.: „Jak to działa? Książki”. Na zakończenie zajęć nawiązując do zimowej aury za oknem, uczniowie tworzyli śnieżne kompozycje z bałwankiem.
#RatownicyCzytelnictwa, #obszar1dzieci, #obszar2nauczyciele

/Małgorzata Duda/

Galeria
Troje uczniów siedzu przy stoliku w bibiotece szkolnej, pokazują prace plastycze wykonane na tekturowych talerzykach.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.