Karnawał w bibliotece

19.01.2023
Uczniowie siedzą przy stoliku w bibliotece szkolnej, kolorują obrazki.
19 stycznia uczniowie klasy V SPL, wesoło i karnawałowo spędzili czas podczas lekcji w szkolnej bibliotece. Piątoklasiści zapoznali się z tradycjami karnawałowymi w Polsce i na świecie.

Dowiedzieli się że karnawałowe biesiady, tańce i maskarady pochodzą jeszcze z czasów starożytnych i znane były w całej Europie.

W Polsce najpopularniejsze były kuligi oraz bale. Każda okolica czy powiat urządzały w karnawale kulig. Ruszano o zmroku przy świetle kaganków, muzyce, strzelaniu z batów, brzęku dzwonków, okrzyków i śpiewie. Jechano od dworu do dworu, często przybywając bez uprzedzenia, ucztując tańcząc i bawiąc się do białego rana. Po krótkim odpoczynku ruszano dalej, zabierając ze sobą gospodarzy. Czasem kulig trwał nawet cały tydzień

Bale zawsze rozpoczynały się polonezem, potem następowały mazur, kadryl, drabant, polka, kotylion i w zależności od mody inne tańce w kolejności wyznaczonej przez wodzireja. Do tego dochodziły światła, girlandy kwiatów, lustra w złotych ramach, suknie balowe pań, fraki bądź kontusze panów. Zabawę kończył o świcie biały mazur.

Najbardziej znane światowe imprezy karnawałowe to oczywiście KARNAWAŁ W RIO DE JANEIRO i wszechobecna samba, oraz KARNAWAŁ W WENECJI i przepiękne maski. Aby przybliżyć uczniom ten wyjątkowo barwny i radosny czas, wspólnie obejrzeliśmy relacje ze światowych karnawałów, a na zakończenie naszego spotkania uczniowie tworzyli karnawałowe lapbooki.

#obszar1dzieci, #obszar2nauczyciele

/Małgorzata Duda/

Galeria
Dziewczynka siedzi przy stole w bibliotece szkolnej i koloruje obrazek.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.