Tłusty Czwartek dzień rozpusty!
Każdy wcina pączek tłusty
I nie ważna jest figura
kiedy w domu pączków góra
I faworek też być musi
swym wyglądem również kusi
Każdy zjada ile zdoła i o więcej ciągle woła
Ja kalorii dziś nie liczę
i Smacznego Wszystkim Życzę”
W tym roku to słodkie święto obchodziliśmy 16 lutego i właśnie tego dnia w szkolnej bibliotece zjawili się uczniowie klas I – III SPL, aby poznać historię i tradycje związane z tym wyjątkowym dniem, w którym nie liczy się kalorii.
Historia Tłustego Czwartku jest starsza, niż mogłoby się wydawać, bo sięga starożytności. Wówczas Rzymianie konsumowali tłuste wypieki podczas celebrowania odejścia zimy i przyjścia wiosny.
W Polsce początki pączków datuje się na czasy przedchrześcijańskie. Wszelkie tłuste potrawy były wtedy elementem różnych uroczystości, a pączki wyglądały i smakowały zupełnie inaczej, niż te znane nam dzisiaj. Przede wszystkim nie były słodkie, ale słone.
Combrowy Czwartek to tradycja związana z małopolską. Legenda głosi, że nazwa ta wywodzi się od nazwiska żyjącego w XVII w. burmistrza Krakowa o nazwisku Comber, Człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Okrutny burmistrz miał umrzeć w tłusty czwartek. Właśnie z tego powodu w każdą rocznicę jego śmierci, przekupki na targu urządzały tańce i huczne zabawy.
Ponieważ tradycja nakazuje w Tłusty Czwartek zjeść przynajmniej jednego pączka, aby przez cały następny rok dopisywało nam szczęście, również na naszej lekcji nie mogło zabraknąć tego smakołyku. Zajęcia plastyczne i pamiątkowe zdjęcia w foto ramce z dmuchanego olbrzymiego donutsa, zakończyły nasze słodkie spotkanie w bibliotece.
#RatownicyCzytelnictwa, #obszar1dzieci, #obszar2nauczyciele
/Małgorzata Duda/
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.