Wieliczka – siostra Bochni

03.03.2023
Młodzież siedzi przy stole nakrytym białym obrusem, przed nimi stoją gliniane garnki, w których ugniatają kapustę drewnianymi pałkami.
3 marca grupa uczniów z oddziałów 3 PDa oraz 2 PDP udała się na wycieczkę do Wieliczki.

Miasto to podobnie jak Bochnia jest nierozłącznie związane z solą o czym świadczy jego łacińska nazwa Magnum Sal, co znaczy Wielka Sól.

Celem naszego wyjazdu była wizyta w Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum realizuje obecnie projekt mający na celu otwarcie bram muzeum dla osób nie mogących w tradycyjny sposób korzystać z oferty edukacyjnej. W ramach tego projektu prowadzone są warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Warsztaty prowadzone są w oparciu o konkretne działania, z wykorzystaniem rekwizytów i eksponatów, dostosowane do potrzeb grupy.

Warsztaty, w których braliśmy udział były zatytułowane „Kuchnia z solą lub bez” i odbywały się w Zamku Żupnym. Zamek powstał pod koniec XIII wieku. Był siedzibą i centrum administracyjnym przedsiębiorstwa solnego, jednego z największych, najdłużej działających na świecie. W zamku mieściły się urzędy i mieszkania urzędników żupnych, zarządzano przedsiębiorstwem, sprzedawano sól, znajdowały się tu również: sąd, więzienie i kaplica. Z zamkowej wieży zwoływano górników do pracy. Obecnie znajduje się tu ekspozycja muzeum.

Uczestnicząc w warsztatach mieliśmy możliwość poznać, jak ważną rolę odgrywała sól w dawnej kuchni, do czego była wykorzystywana, praktycznie przygotowaliśmy kapustę do kiszenia, dowiedzieliśmy się jak konserwowano żywność za pomocą soli. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy piękne solniczki, które wróciły z nami do szkoły. Oczywiście zarezerwowaliśmy termin na dalszy ciąg zwiedzania solnego miasta. Tym razem zapoznamy się z ekspozycją podziemną Muzeum.
/Edyta Jędryczka/

Galeria
Młodzież siedzi przy stole nakrytym białym obrusem, przed nimi stoją gliniane garnki, w których ugniatają kapustę drewnianymi pałkami.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.