Jednym z żołnierzy nazwanych niezłomnymi, był Witold Pilecki i to właśnie jego osobie poświęcona była lekcja biblioteczna dla klasy 8 SPL.
Rotmistrz Pilecki to jeden z najodważniejszych Polaków. To on dobrowolnie dostał się do obozu Auschwitz, by zdobyć na temat tego miejsca jak najwięcej informacji. Był również głównym organizatorem konspiracji w obozie. To on opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz (tzw. raporty Pileckiego). Spędził w tym piekle 31 miesięcy. Przebywał w nim pod nazwiskiem Tomasz Serafiński. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zdołał zbiec wraz z dwoma współwięźniami Edwardem Ciesielskim i Janem Redzejem – uciekinierzy przebyli 130 km na piechotę. Pierwszy posiłek zjedli dopiero u księdza w Alwerni. Przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką przedostali się do Bochni. Następnie dotarli do Nowego Wiśnicza gdzie Witold Pilecki poznał prawdziwego Tomasza Serafińskiego. W Koryznówce w Nowym Wiśniczu Witold Pilecki spędził kilka miesięcy i tam pisał swój raport z Auschwitz. Ponoć kiedy przybył do Wiśnicza, powiedział: „Panie Tomaszu, oddaję Pańskie nazwisko. Wstydu mu nie przyniosłem”.
O tym, że Witold Pilecki ukrywał się w Koryznówce, informuje tablica umieszczona w tamtejszym ogrodzie w 2008 roku. Została zamontowana na kamieniu przywiezionym z muzeum w Auschwitz. Drogę ucieczki z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza upamiętnia również organizowany od kilku lat rajd konny. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie Witold Pilecki został rozstrzelany.
Podczas lekcji bibliotecznej ósmoklasiści obejrzeli prezentację o Rotmistrzu oraz zapoznali się z publikacjami książkowymi o Żołnierzach Wyklętych i Witoldzie Pileckim.
#ratownicyczytelnictwa, #ratujemyczytelnictwobezgranic,
#obszar1dzieci
/Małgorzata Duda/
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.