Logotyp Stowarzyszenia na Rzecz osób Niepełnosprawnych "Kropla Dobroci"

Organizacja powstała w 2007 r. z inicjatywy dyrektorów SOSW (obecnej dyr. Teresy Jaszczyńskiej i  byłego wicedyr. Jerzego Turka). Kilkanaście osób pragnących założyć stowarzyszenie uchwaliło statut i wybrało komitet założycielski.  W listopadzie 2007r. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieście statut zatwierdził i dokonał wpisu organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Walne Zgromadzenie w styczniu 2008 r. wybrało władze Stowarzyszenia: Zarząd i Komisję Rewizyjną. Równocześnie, podczas tego zebrania podjęto uchwały w sprawie przystosowania statutu do potrzeb organizacji pożytku publicznego i do przyjęcia w przyszłości (perspektywa roku czasu) statusu organizacji pożytku publicznego.

W czerwcu 2008 r. Stowarzyszenie wspólnie z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Bochni podjęło się organizacji I Festiwalu Piosenki Dziecięcej – „Integracja Malowana Dźwiękiem”. Przedsięwzięciu patronowało Starostwo Powiatowe w Bochni. W imprezie wzięło udział ponad 300 wykonawców ze szkół specjalnych i masowych z Małopolski a nawet z Katowic i Rzeszowa. W skład jury weszli tacy znani artyści jak: Marek Pacuła (dziennikarz, satyryk, reżyser i autor tekstów), Zygmunt Konieczny (wybitny polski kompozytor, Marek Piekarczyk (lider zespołu TSA) oraz śpiewający aktor Jacek Wójcicki, który ze swoim recitalem wystąpił na zakończenie festiwalu. Relacje można było oglądać w Telewizji Kraków oraz przeczytać na łamach prasy (Dziennik Polski, Gazeta Krakowska). Patronat nad imprezą objęło Radio Kraków. Fundusze pozyskano od sponsorów, darczyńców, ludzi dobrej woli.
Zadania wynikłe z organizacji i prowadzenia imprezy w całości miesiły się w zakresie statutowej działalności naszego Stowarzyszenia. Realizowano następujące cele:

- upowszechnianie wiedzy o problemach dzieci niepełnosprawnych,
- prowadzenie działalności edukacyjnej,
- organizowanie imprez masowych,
- gromadzenie środków na działalność Stowarzyszenia z funduszy zewnętrznych i własnych,
- współpraca z organizacjami i instytucjami o podobnych do Stowarzyszania celach,
- współpraca z osobami i instytucjami, które wyrażą chęć pomocy w działalności statutowej Stowarzyszenia,
- aktywizacja osób niepełnosprawnych.

Skutkiem współpracy z instytucjami o podobnych do Stowarzyszenia celach, było podpisanie umowy partnerskiej w sierpniu br. ze Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich, która określa zasady partnerstwa przy realizacji projektu „Budowanie Regionalnego Systemu Wczesnej Interwencji dla Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym w Celu Jej Wzmocnienia i Lepszej Integracji Społecznej”. Do koordynowania wszelkich działań projektu na terenie powiatu, Stowarzyszenie wyznaczyło koordynatora. We współpracy z SOSW w Bochni (dyr. T. Jaszczyńska) i PCPR w Bochni dyr. E. Paczyńska) ustalono, że wczesne wspomaganie będzie częścią wczesnej interwencji w powiecie bocheńskim.

We współpracy z Maltańskim Centrum Pomocy, Stowarzyszenie powołało do życia Powiatowy Zespół Wczesnej Interwencji. Jego zadaniem jest zdiagnozowanie dziecka oraz stworzenie programu pomocy dziecku i jego rodzinie potem jego realizacja przez specjalistów, konsultacje efektów terapii, przeprowadzenie ewaluacji programu. Rodzice biorą udział w niektórych pracach Zespołu. Zespół korzysta z konsultacji i superwizji specjalistów z Maltańskiego Centrum Pomocy. Pomocą zostanie objęta cała rodzina dziecka (terapia indywidualna, grupy wsparcia, instruktaż warsztaty).

W składzie Powiatowego Zespołu Wczesnej Interwencji znaleźli się specjaliści z SOSW:
mgr Bieżychudek Aneta - logopeda,
mgr Hołota Magdalena - trener rodzinny VIT,
mgr Mikołajska – Kolan Anna - psycholog,
mgr Tyszkowska Beata -  pedagog specjalny,
mgr Maćkowska Sabina – fizjoterapeuta.

W latach 2008-2010 Stowarzyszanie realizowało projekt „Budowanie regionalnego systemu wczesnej interwencji", który uzyskał wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także z budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Stowarzyszenie zorganizowało zespół wolontariuszy (13 osób, podpisano umowy). Przeprowadziło szkolenia w zakresie: podstawy psychologii, pielęgnacja dziecka, zasady udanych interakcji, odpowiedzialność prawna i cywilna.

Zadania wolontariuszy - pomoc przy pracach organizacyjnych, pomoc rehabilitantom i rodzicom, pomoc rodzicom podczas grup wsparcia (korzystanie z internetu i inne), przy szkoleniach, konferencji, promocji, moderacji platformy.

W czerwcu b.r. Stowarzyszenie przeprowadziło seminarium powiatowe o wczesnej interwencji. Tematyka: rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych, tworzenie bazy danych rodzin, wspieranie i motywowanie rodziców. Uczestnikami seminarium były położne i pielęgniarki środowiskowe, pracownicy socjalni, pracownicy żłobków i przedszkoli.

W czerwcu ubiegłego roku Stowarzyszenie współorganizuje dwudniowy Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem" w Bochni.

 

przeczytaj o:

stowarzysz_opis.html 2

Projekt „Budowanie regionalnego systemu wczesnej interwencji"
realizowany w latach 2008 - 2010

Ryszard Leo

 

powrót

 

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.